Малинов: "Срамният резултат на Хекимян се прехвърля върху Борисов". Панчугов: "ЦИК продължава да е партиен орган"
"ГЕРБ губи позиции. ПП-ДБ ще излязат много силни от такива избори, не защото побеждават ГЕРБ, а защото направиха пробив в местната власт изобщо. Това е коалиция, която не съществуваше на предишните избори. Тръгвайки от много ниска база, сега ще покрие страната със съветници, с малки кметове, а на няколко места и с кметове в големи градове", смята политологът.
"Има тотален срив на „Възраждане", заяви Мирослав Севлиевски, бивш министър на енергетиката. "Няма голяма промяна и наказание в провинцията. ГЕРБ запазва почти всичките си кметове или поне отива на балотаж с голяма преднина“, смята още Севлиевски.
"Аз очаквам тази седмица Борисов да забрави, че е бил против машинното гласуване и изведнъж да се окаже голям привърженик на машините. Видя, че тази позиция е губеща", посочи политологът Ружа Смилова.
Политологът Христо Панчугов смята, че нищо неочаквано не се е случило в София - очаквало се е ГЕРБ да загуби. Панчугов предупреди, че тези резултати няма да имат никакво значение след още един цикъл такива избори, в които цялото общество е убедено, че този фундамент на националната сигурност и демокрацията в България (б.а. вотът) е краден постоянно. "Това е ефектът, който виждам и всичко друго бледнее пред него", добави той.
"Няма как да ни убедят в каквото и да е, като самите политици нямат доверие във вота. Цари общо недоверие към изборния процес в България. ЦИК продължава да е партиен орган, а трябва да пази политическия баланс, т.е. да гарантира, че нито една политическа партия не може да открадне изборите на другите политически сили. Два месеца преди изборите обаче не знаеше какво да прави с машините, защото е политически орган. Никой не смее от поне 10 години да го направи експертен орган“, коментира Панчугов.
Според него големият процент на недействителните бюлетини в някои общини като Бургас например се дължи на факта, че до вчера едни хора са очаквали да гласуват с машини и никой не си е направил труда да им обясни какво да правят, когато им дадат хартиени бюлетини.
"Доверието се внася непрекъснато, методично. Избирателната активност се притиска. Този път наблюдавахме едно драстично действие, с което се опитаха да внесат недоверие в последния момент – нещо недопустимо, което направиха политиците. Те обаче получиха обратен ефект", каза политологът и преподавател в СУ проф. Мария Пиргова.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.