Манолова: България може да бъде съдена за това, че банките не работят за гражданите
Тази директива беше приета през 2013 година. България вече трябваше да даде отговор на зададените от ЕК въпроси по тази жалба. ЕК е приела отговора на страната ни за незадоволителен и по тази причина в края на месец януари започна наказателна процедура. Даден ни е двумесечен срок за действие от страна на българските институции, след което България ще бъде дадена на съд в Люксембург", заяви омбудсманът Мая Манолова пред Нова телевизия.
"Всъщност българското законодателство в момента е в противоречие с европейските изисквания. Монополни дружества, бързи кредити, колекторски фирми, мобилни оператори, банки, финансови институции са в привилигировано положение, по отношение на техните клиенти. Баланса е нарушен, в полза на банките и монополните дружества. Съдът не следи за неравноправни клаузи.
Става въпрос например за договорите на мобилните оператори. Ако в договора пише, че при изтичане на срока, промоционалните тарифи свършват, и вие сте задължен да преподпишете на по-високи, не може да се откажете. Ако не сте видели и сте се подписали вие се съгласявате с тази клауза и каквото и да направите Съда ще ви накара да платите неустойки при отказ. Подобно заобикаляне на закона може да стане и при бързи кредити, там се начисляват нерегламентирани неустойки при забавяне. Подобно е и, когато банките увеличат лихвата едностранно.
Ние сме готови с проект за защита на потребителите. Предлагаме 4 нива на защита срещу неравноправни клаузи в потребителските договори. Предлагаме и възможност на длъжника да спре принудителното изпълнение с възражение, да се мине в искова процедура, в която да се докаже дали кредита е пресметнат вярно, лихвите и те и няма неравноправни клаузи. Надявам се народни представители и членовете на правната комисия, г-жа Цачева, да припознаят този проект и да го приемат. Важно е да не губим време в състезания, делене и т.н Това е национален проблем, който трябва да решим заедно", заяви още Манолова.
Моля, подкрепете ни.