Реклама / Ads
1| 1283 |24.04.2025 НОВИНИ

Марин Маринов е загинал при удар от израелски танков снаряд, потвърди Израел

.
Марин Маринов
Смъртта на българина Марин Маринов е причинена от танков огън от страна на войските на ЦАХАЛ, действащи в района. Това потвърди израелската армия. Той загина при експлозия на 19 март 2025 г., когато две къщи за гости на ООН бяха ударени в Дейр ал Балах.
 

Събраните до момента констатации относно инцидента, довел до смъртта на служител на ООН, разгледани от Механизма за установяване на факти и оценка на Генералния щаб, ръководен от генерал-майор (резерва) Йоав Хар-Евен, бяха представени на началника на Генералния щаб генерал-лейтенант Еял Замир и на представители на ООН, съобщават въоръжените сили на Израел в своя официален канал в Телеграм.







На 19 март 2025 г. беше получен доклад от представители на ООН относно смъртта на служител на ООН, който е бил в района на Дейр ал-Бала. Инцидентът беше предаден за разглеждане на Механизма за установяване и оценка на фактите на Генералния щаб и в момента се извършва задълбочен преглед.

 

Според събраните до момента констатации проверката показва, че смъртният случай е причинен от танков огън от страна на войските на ЦАХАЛ, действащи в района. Сградата е била поразена поради преценено вражеско присъствие и не е била идентифицирана като обект на ООН, допълват от израелската армия.

 
Съгласно указанието на началника на Генералния щаб проверката ще бъде завършена през следващите дни в очакване на получаването на необходимата допълнителна информация. Началникът на Генералния щаб също така е разпоредил след приключване на процеса пълните констатации да бъдат представени на представителите на ООН. 


ЦАХАЛ изразява съжаление за този сериозен инцидент и продължава да провежда задълбочени процеси на преглед и да оцени допълнителни мерки за предотвратяване на подобни събития в бъдеще.







"Изразяваме дълбоката си скръб за загубата и изпращаме съболезнованията си на семейството", посочват още от ЦАХАЛ. 

 

"Като част от ангажимента на ЦАХАЛ за прозрачност и диалог с международните структури, ЦАХАЛ сподели събраните до момента данни с ООН. ЦАХАЛ отдава голямо значение на продължаващото взаимодействие с международните организации като част от усилията за подобряване на координацията, прилагане на извлечените поуки и предотвратяване на повтарянето на подобни инциденти в бъдеще", се казва още в позицията.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1935 |24.04.2025 Дипломатическо минно поле на погребението на папа Франциск . 2| 2712 |24.04.2025 Учените в шок: Роверът на НАСА откри "череп", който не пасва на мястото си на Марс . 0| 1661 |24.04.2025 Чилиец ще бъде първият съперник на Григор Димитров на "Мастърса" в Мадрид . 12| 2369 |24.04.2025 Тръмп заяви "Владимир, спри!", след убийството на 12 души в Киев

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads