2|
4691
|02.10.2009
НОВИНИ
Мъртви текстове мъчат наказателното право у нас
Има "мъртви" текстове в Наказателния кодекс, те просто не действат, има и много нови текстове, които са "мъртви". Това каза председателят на Върховния касационен съд (ВАС) Лазар Груев на семинар с журналисти.
Наказателното право в последните години неоправдано се товари с очаквания, чието място не е в Наказателния кодекс (НК), заяви още магистратът.
Според него има текстове, които са твърде архаични, както престъпленията срещу стопанството. Други нямат място в НК, а трети трябва да бъдат прецизирани, каквито например са текстовете, засягащи компютърните престъпления.
Грудев счита, че текстовете в НК трябва да са работещи, макар да е опасна е заблудата, че наказателното право може да реши всички проблеми. Така се увеличава работата, а самото наказателно право се намесва в сфери, които не са му работа, обясни висшият магистрат.
Според него текстовете, засягащи престъпленията по служба, са неадекватни и трудно доказуеми. Сега те се ползват, когато не може да се докаже присвояване или безстопанственост, отбеляза Груев.
Той цитира данни, които показват, че в германската провинция Бавария само 10.4 на сто от преписките в прокуратурата продължават с обвинителен акт към съда. Всички останали случаи се решават по друг начин - чрез алтернативни способи, за разлика от България.
Стремежът да се реши всичко с наказателното право води до такова натоварване, системата се задръства и така делата приключват бавно. В България погрешно се смята, че ако съдът не задържи някого под стража или прокурорът не го поиска, значи нищо не е свършено. Крайно време е да сме наясно към какво се стремим - леки или тежки наказания, бързо или бавно правосъдие. Наказанието не трябва да е тежко, а неизбежно, категоричен е Лазар Груев.
По думите му би трябвало да искаме повече ред в държавата и по-бърза реакция, когато някой престъпи закона и гаранция, че наказателният процес ще бъде открит и справедлив.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads