Реклама / Ads
0| 2337 |09.04.2025 НОВИНИ

Международна научна конференция в Русе обединява изследователи от 8 държави

.
В Русе стартира XII Международна научна конференция „Съвременният свят – постижения, рискове, иновации“, организирана от УНСС и Регионална библиотека „Любен Каравелов“.
 

Над 100 участници от Турция, Румъния, Мексико, Гърция, Израел, Китай, Полша и България ще обсъждат актуални научни предизвикателства в 5 основни секции. Форумът ще премине в хибридна форма – присъствено и онлайн, като научен ръководител е доц. д-р Ивайло Беев от УНСС.

 

Събитието бе открито от директора на Регионалната библиотека Теодора Евтимова, която приветства участниците в конференцията: „Вече 12 години последователно, с упорство и визия за бъдещето, търсим допирни точки и обединяващи идеи, за да бъде този форум една нова платформа на знанието, на мисълта и на духа. Убедени сме, че това ще бъде място за споделяне на съвременните постижения на човешкото познание, на размисъл над миналото, настоящето и бъдещето“.


.

 

Официален гост на откриването бе зам.-кметът Енчо Енчев, който поздрави организаторите и участниците. „За поредна година конференцията доказва ангажираността на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ към развитието на науката, академичната мисъл и междукултурния диалог. Темите, които се разглеждат в рамките на конференцията, са актуални и многопластови, провокират размисъл и търсене на нови решения за предизвикателствата на времето, в което живеем“, посочи зам.-кметът. Той подчерта, че участието на представители от различни научни области и страни не само разширява кръгозора на дебата, но и изгражда мостове между идеи, подходи и култури.


.

 

Конференцията има за цел да се интерпретират различните теории, учения, доктрини, които имат важна обществено значима стойност и последствия в миналото и днес, и които отразяват постиженията, рисковете и иновациите в сферата на историята, религията, културата, икономиката, технологиите, архитектурата, дизайна и други области на човешкото познание. В програмата ѝ е включено представянето на 109 разработки в пет научни направления: исторически и лингвокултурологични изследвания, изкуствознание, политически и правни изследвания, педагогика и общество, икономически и философски изследвания. Ще бъдат разгледани ключови теми като въздействието на изкуствения интелект в науката и изкуствата, дигиталната трансформация в културните институции, междинните културни влияния в глобализиращия се свят и др.

 

Разработките, представени по време на форума от научни работници, преподаватели, изследователи и докторанти от редица български и чуждестранни висши учебни заведения и научни институти, ще бъдат публикувани в специализиран сборник, индексиран в международни бази данни, което ще гарантира тяхната видимост и достъпност за академичната общност по целия свят.

 

Конференцията се провежда с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ и се очаква да бъде основа за развитието на нови международни изследователски инициативи.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2361 |09.04.2025 Германски консерватори и социалдемократи си стиснаха ръцете за съвместно управление . 13| 2598 |09.04.2025 Трябва да се създаде култура на автоматично подаване на оставки при трагични събития, убеден е проф. С. Малинов . 17| 8243 |09.04.2025 БНБ показа как ще изглеждат българските евромонети . 1| 2672 |09.04.2025 Арсенал разпердушини "белия балет", Интер матира баварците

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads