Той добави, че на поканата на БСП са откликнали от БДЦ и ДПС. По думите му заедно са стигнали до много общи принципи. Той бе помолен да коментира думите на Радан Кънев, който заяви, че ГЕРБ и ДПС са се разбрали да се атакува здравеопазването, знаейки, че вотът няма да мине. „Радан Кънев е трогателен. Той е в дефицит на собствени идеи и в раздвоение, как да е в опозиция и да е в правителството“, посочи Мерджанов. Той напомни, че са се дискутирали три кръга въпроси за вот на недоверие: здравеопазване, вътрешна политика, демографска политика.

Що се отнася до скандала с "Химко", социалистът посочи, че за съжаление в него е намесено името на премиера и вероятно зад това има политическа цел.

Атанас Мерджанов коментира позицията на БСП да не участва в коалиция с ГЕРБ. „След като БСП претърпя най-тежкото си поражение на изборите от 25 г. неморално щеше да бъде отново да управляваме в коалиция. Последното ни участие в коалиция беше наказано сурово. За да участваме в управление трябва да е след избори“.

На въпрос дали нарочно се атакуват само министри на РБ, за да могат от ГЕРБ да са в комфортно положение, той отрече. Промените в Конституцията няма да решат проблемите в съдебната система, убедени са от БСП. Не сме против реформите в съдебната система, но чакаме да ги видим. Нямам амбиции за председател на БСП, увери Мерджанов. Той добави, че е длъжен да работи за повишаването на доверието в партията сред избирателите.