Микрометеорит удари телескопа „Джеймс Уеб“
"След първоначалните оценки екипът установи, че телескопът все още функционира на ниво, което надхвърля всички изисквания на мисията, въпреки незначително откриваемия ефект в данните", заявиха от американската космическа агенция.
"Работата на Уеб в началото на експлоатационния период все още е доста над очакванията и обсерваторията е напълно способна да извърши научните изследвания, за които е проектирана", добави тя.
Един от сегментите на основното огледало на космическата обсерватория е претърпял удара от микрометеорит, който обикновено е по-малък от песъчинка, между 23 и 25 май.
Телескопът, който се очаква да струва на НАСА близо 10 млрд. долара, е сред най-скъпите научни платформи, създавани някога, сравним с предшественика си "Хъбъл" и "Големия адронен колайдер" в ЦЕРН.
Мисията на Уеб включва изучаване на далечни планети, известни като екзопланети, за да се определи техният произход, еволюция и обитаемост, и се очаква той да създаде "впечатляващи цветни изображения" на космоса в средата на юли.
Телескопът прекара последните няколко месеца в настройване на инструментите си в подготовка за голямо разкритие.
От НАСА заявиха, че микрометеоритните удари са "неизбежен аспект от работата на всеки космически апарат" и "са били предвидени при изграждането и тестването на огледалото".
От НАСА съобщиха, че за да предпазят „Уеб“, летателните екипи могат да отклонят оптиката от известни метеоритни дъждове. Агенцията заяви, че микрометеоритният удар през май не е резултат от метеоритен дъжд, а е "неизбежно случайно събитие".
Моля, подкрепете ни.