Милиони литри питейна вода изтичат в река Въча от поне 8 години. А из България - водни режими

От Община Кричим твърдят, че са подали десетки сигнали до ВиК-Пловдив, но от там им обясняват, че нямат възможност да ремонтират съоръжението. Междувременно изтеклата питейна вода може да напълни средноголям язовир, разказва NOVA.
„Водим непрестанна комуникация със служителите на ВиК-Пловдив. Съоръжението е Главен колектор 3, който прехвърля питейна вода от един край на града до другия през река Въча. Аварирал е автоматичен въздушник, който действа като клапите на бойлерите – когато се вдигне налягането той изпуска вода и предотвратява поражение по водопровода. Но този въздушник не трябва да тече постоянно. Аварирал е, по мой спомен от 206-2017 година”, заяви кметът на Кричим Атанас Калчев.
По думите му съоръжението е въведено в експлоатация и предадено през месец февруари 2016 година на ВиК-Пловдив, което е консолидиран системен воден оператор за Пловдив-град и Пловдив- област.
"Многократно от наша страна са уведомявани за аварията служители на ВиК дружеството. Получих информация, че практически няма как да се отстрани повредата от ВиК-Пловдив заради физическа невъзможност и ангажиране на техника от страна на дружеството", подчерта градоначалникът.
От Министерство на регионалното развитие и благоустройството изпратиха позиция, в която се посочва, че министър Иван Иванов е разпоредил повреденият въздушник да бъде ремонтиран в спешен порядък и да се провери дейността на ВиК дружеството - район Кричим.
На този фон - през изминалата 2024 година над 250 населени места в страната страдаха от безводие, много от тях продължават да нямат вода или са на режим на водата дори и зимните месеци. Режимът е пълен или частичен, като на места от чешмите тече мръсна и негодна за пиене вода.
По данните на карта, публикувана от партия „Зелено движение“, близо 300 населени места в страната страдат от безводие.
"Голяма част от населението на България - около 50% по нашата предварителна оценка, има проблем с достъпа до чиста питейна вода. В България имаме имитация на прилагане на законодателство в областта на водоснабдяването. Даже и да има разрешително за водоползване за питейни цели, ВиК операторите нямат измервателни уреди. Контролният орган също не контролира на входа - тоест колко вода идва. Има множество неизвестни водовземания - за 1500-1600 населени места нищо не се знае", каза пред ФрогНюз бившият заместник-министър на околната среда и водите Тома Белев, част от “Зелено движение”, в интервю, публикувано на 07.11.2024 г.
Най-тежка е ситуацията с водоснабдяването в областите Плевен и Ловеч. Засегнати са и Шумен, Сливен и Ямбол.
Липсата на валежи и големите загуби по ВиК мрежата миналата година наложиха воден режим и в Ловеч, Тетевен и Ябланица.
Моля, подкрепете ни.





