Министър Вътев да стяга куфарите? Земеделците му палят стола
"През месец ноември имаше два протеста на животновъди и зърнопроизводители. Тогава поискахме допълнителни средства, но ни обясниха, че това може да стане, след като бюджетът вече е приет. Оказа се, че е трябвало да се предложи при разглеждането му. Министър Вътев ни пренебрегна. Браншът не е разделен. Срещите се организират от екипа на министърът на земеделието. Земеделците имат едни и същи нужди", заяви пред bTV председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров.
Коментарът му идва на фона на почти ултимативното поведение на земеделците, които поискаха Министерството на финансите да намери 500 млн. лева В противен случай - от бранша излизат на протест през следваща седмица.
Зоров посочи, че още при предишните протести родните земеделци са предупреждавали за това, което предстои.
"Това, за което предупреждавахме тогава, сега се случва в Европа. Вместо това министър Кирил Вътев обикаляше телевизиите и казваше, че ние сме едни алчни хора, които искат повече пари. Защо сега не излезе пред френските или германските фермери и да им го каже?", попита Зоров.
В началото на месец януари писахме, че сценарий, при който Кирил Вътев губи поста си на земеделски министър е напълно възможен, след като в края на ноември миналата година фермери и земеделци се обърнаха към ГЕРБ и ДПС и поискаха двете партии да се “заемат с проблемите им”, защото властта не е изпълнила нито едно от обещанията си, поети през лятото, за да се прекратят протестите на зърнарите. Точно тогава бе поискана оставката на Кирил Вътев като земеделски министър.
Зърнопроизводителите у нас настояват да се предприемат мерки за спасяване на сектора и говорят за колапс.
При предстоящата на 6 март ротация за конкретни рокади не се говори, но не се изключва възможност тъкмо така да падне главата на министър Вътев - така хем ГЕРБ ще изпълни ангажиментите си пред земеделците, хем няма да има протести, които да клатят стола на Борисов.
Моля, подкрепете ни.