7|
5291
|14.10.2010
НОВИНИ
Министърки и шефки да не раждат
Законът не намирал баланс между обществения интерес и интереса на жената.
Казусът със странно освободената поради забременяване шефка на фонд “Земеделие” Калина Илиева е на път да освети крупна законодателна несправедливост. Така поне смята членът на комисията за защита от дискриминация Есен Фикри. По неин сигнал спецовете по равноправие ще проверяват нарушава ли трудовото законодателство правото на големите началнички в държавното управление едновременно да станат майки и да запазят поста и кариерата си. Според Есен Фикри в момента това не е възможно.
“Законът не намира баланс между обществения интерес и интереса на жената, която е на висша управленска позиция”, обясни Фикри. Тя припомни, че бъдещата майка има право на 410 дни платен отпуск, като 45 от тях се вземат преди раждането. Законът не предвижда възможност този отпуск да бъде предсрочно прекратен.
В същото време за повечето избираеми или назначаеми управленски позиции се позволява до 6 месеца отсъствие поради обективна невъзможност да се изпълняват служебните задължения. Следва освобождаване.“Така една хубава мярка за насърчаване на раждаемостта се превръща в бреме за жената”, каза Фикри. Според нея в закона трябва да се запише, че младата майка е свободна да избере кога да прекрати майчинствотоси. Европейската социална харта например фиксирала задължителен минимален срок на отпуска от 14 седмици. Комисията за защита от дискриминация има право да препоръчва на парламента законодателни промени.
Фикри забелязала противоречието още преди година, но сега повод за сигнала й станал нашумелият случай с Калина Илиева. “Посочих го, за да убедя колегите в нуждата да се самосезираме. Но не съм запозната в детайли с него, нито пък комисията ще го изследва. Ще се занимаваме със законодателната уредба”, уточни тя. (24часа)
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads