Реклама / Ads
8| 4623 |27.11.2024 НОВИНИ

"Mир чрез сила". Пенсиониран генерал слага край на войната в Украйна

.
Източник: БГНЕС
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира пенсионирания генерал Кийт Келог за свой пратеник в Украйна, натоварен да сложи край на продължилата две години и половина руска инвазия.
 

„Много ми е приятно да номинирам генерал Кийт Келог за помощник на президента и специален пратеник за Украйна и Русия. Кийт е направил забележителна военна и бизнес кариера, включително е изпълнявал изключително чувствителни функции в областта на националната сигурност в първата ми администрация“, каза Тръмп в изявление, публикувано в социалните мрежи.

 

„Заедно ще осигурим МИР ЧРЕЗ СИЛА и ще направим Америка и света отново безопасни!“, се казва още в него.

 

80-годишният Келог е бил в комплекса на Тръмп „Мар-а-Лаго“ в Палм Бийч, Флорида, миналата седмица, когато бъдещият президент обмисляше кои да бъдат ключовите фигури в администрацията му.





Пенсионираният генерал-лейтенант от армията е чест гост на новинарски предавания и съавтор на изследователски доклад от месец април, в който е отправен призив САЩ да използват военната помощ за Киев като лост за прокарване на мирни преговори с Кремъл.

 

В документа се призовава за „официална политика на САЩ за приключване на войната“.

 

„По-конкретно, това би означавало политика..., която да се стреми към прекратяване на огъня и уреждане на конфликта в Украйна чрез преговори. Съединените щати ще продължат да въоръжават Украйна и да укрепват отбраната ѝ, за да гарантират, че Русия няма да напредва повече и няма да нападне отново след прекратяване на огъня или постигане на мирно споразумение“.

 

„Бъдещата американска военна помощ обаче ще изисква Украйна да участва в мирните преговори с Русия“, се казва още в документа.

 

Келог служи в администрацията на Тръмп по време на първия му мандат (2017-2021 г.) като началник на щаба на Съвета за национална сигурност и съветник по националната сигурност на тогавашния вицепрезидент Майк Пенс.

 

Понастоящем Келог е съпредседател на Центъра за американска сигурност към Института за политика „Америка на първо място“, който се ръководи от други лица в новата администрация на Тръмп.

 

В скорошно интервю за "Гласът на Америка" Келог очерта базисните точки от своя план:

 

- Продължаване на въоръжаването на Украйна, докато се водят официални преговори за прекратяване на огъня. Помощта се предоставя при условие, че Украйна се съгласи на мирни преговори

 

- Отлагане на членството на Украйна в НАТО в замяна на гаранции за сигурност и ясно споразумение с Русия

 

- Украйна запазва претенциите си към всички (окупирани от Русия) територии, но се съгласява да преследва дипломатически средства за възстановяванетж им, като признава, че това може да отнеме значително време

 

- Използване на частично облекчаване на санкциите срещу Русия като стимул за стъпки към мира; налагане на допълнителни такси върху руската енергия, средствата от които ще се използват за финансиране на възстановяването на Украйна

 

- Търсене на посредник, ползващ се с доверието и на двете страни (предполага се, че Тръмп би могъл да изпълни тази роля) за преговорите

 

- Предоставяне на Украйна на двустранно споразумение за сигурност, ратифицирано от Сената на САЩ, подобно на споразуменията с Южна Корея и Тайван.

 

- Продължаване на военната подкрепа дори след преговорите, за да се предотврати нова проява на руската агресия, като същевременно се отхвърлят руските искания за демилитаризация на Украйна

 

Келог се конкурираше за пост на бившия директор на разузнаването Ричард Гренел, който се застъпва за приемането на „автономни зони“ в рамките на Украйна, за да се сложи край на конфликта.

 

Тръмп обеща да сложи бърз край на войната на Русия в Украйна, като използва отношенията си с украинския лидер Володимир Зеленски и руския президент Владимир Путин. Това породи безпокойство сред поддръжниците на Киев, че новоизбраният президент ще търси бърза сделка, която ще отстъпи украинска земя или ще застраши бъдещата ѝ сигурност.





Бившият външен министър на Украйна Дмитро Кулеба по-рано каза, че няма надежда Доналд Тръмп да посредничи успешно за мирно споразумение.

 

В обширно - и песимистично - интервю за „Политико“ Кулеба отбеляза, че руският президент Владимир Путин няма намерение да сключи сделка, и заяви, че вместо това Тръмп изправя украинските фронтови линии пред риск от срив, ако новата американска администрация лиши Киев от военна помощ.

 

Кулеба също така постави под въпрос решимостта на западните партньори на Украйна - особено на Германия, в която предстоят предсрочни избори - и се оплака, че докато Русия е успяла да намери съюзници като Северна Корея, които да изпратят войски, съюзниците на Киев са непоследователни и ненадеждни по отношение на подкрепата. 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 4285 |27.11.2024 Секретна военна база под ледовете на Гренландия изплува пред очите на НАСА . 4| 2836 |27.11.2024 Още сигнали за агресия в столични молове . 0| 2499 |27.11.2024 Израел ще обжалва заповедите за арест на Нетаняху и Галант, издадени от МНС . 1| 2667 |27.11.2024 Добри новини: Средната продължителност на живота в България се покачва

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads