Много деца се раждат малки за гестационната си възраст. Програма ще следи как да им помогне
Проф. Виолета Йотова, началник в направление „педиатрия” в УМБАЛ „Св. Марина” – Варна, обясни в ефира на NOVA, че за всяка гестационна седмица има определени стандарти за ръст и тегло. Тя посочи, че ако не се открие навреме, че детето е родено по-малко, рисковете са сериозни.
„Едните са ранни – повишена склонност към кървене, хипогликемия. Другите идват с възрастта. Ако тези деца не пораснат добре и напълнеят, има ранна заболяемост на сърдечно-съдовата система и метаболитния статус”, обясни професорът.
И подчерта, че при такива малки пациенти има нужда от превенция.
Точно поради тази причина през 2021 година лекарите от педиатричните клиники в болница „Св. Марина”, съвместно с Българската асоциация по неонатология и с подкрепата на Медицинския университет във Варна, стартираха национална програма за откриване и проследяване на проблема при децата.
Данните сочат, че процентът на засегнатите деца никак не е малък – 7,5%, а при недоносите е около 12%.
„Около 90% наваксват ранните проблеми, но останалите имат нужда от медицинска грижа”, разказа лекарят. И уточни, че от откритите 800 деца, родени в една година, имащи такъв проблем, около 450 са се включили в програмата и те ще бъдат проследени от детски ендокринолог.
Моля, подкрепете ни.