Над 1,5 млн. хектара са поразени от пожарите в Сибир
Близо 4 000 души продължават да се борят с огнената стихия в Якутия, Бурятия, Амурска и Томска област, Красноярския край, Чукотка, съобщава БНТ.
Еколози смятат, че ако пожарите бяха 1000 пъти по-малко, тогава би могло да се говори за естествено горене. Щетите дотук само в Красноярския край са за близо 2 милиарда рубли.
Властите опровергаха твърдения, че са занижавали данни. Температурата продължава да е около 30 градуса, с пориви на вятъра. Огнеборците използват различни самолети и хеликоптери. Сред тях Ми-26, Ил-76 и Бе-200.
"Езерото Байкал е обградено от планини, труднодостъпно е, така че работата е специфична.Трябва да вземем вода от Байкал, после да се издигнем, за да преминем планинска верига, около 1.500 - 2000 метра височина", заяви Дмитрий Пушкарьов, командир на самолет Бе-200.
Представител на "Гринпийс Русия", цитиран от руска медия, коментира някои от екологичните последствия от стихията. Той заяви, че димът от пожарите отива на север, наслагва се по ледовете на Арктика и така тe се топят по-бързо. Затова и горят северни територии като Якутия, топи се замръзнала земя и се отделя газ метан, още по-вреден от въглеродния двуокис от гледна точна на парниковия ефект. Освен това пожарите могат да образуват устойчив антициклон. Тогава дъждовете падат по периметъра му, но не го пробиват. Затова и има наводнения.
Моля, подкрепете ни.