Над 43% от българите не са прочели нито една книга през 2024 година

Това сочат данните от представително социологическо изследване „Достъп до култура“, обхващащо над 1000 души. Те бяха изнесени на събитие днес в „Гьоте институт“ - София.
Данните бяха съобщени от Светлана Ломева, директор на Асоциация за развитие на София, Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата и Янина Танева от „Фабрика за идеи“.
Днес ще чуете данни, които са първи за България от изследване, което продължава три години, каза Ломева.
Проучването демонстрира, че 63% не са били на театър нито веднъж, 56,1% не са влизали в киносалон, а 82,7% не са посетили концерт с класическа музика, опера или балет през 2024 година. През миналата година българинът средно е прочел 8-9 книги. В сравнение с предишните години този процент е намаляващ. През 2022 година броят прочетени книги за българина е бил между 9 и 10, посочват от екипа на проекта.
„За нас е тъжна радост да представим тенденциите, които виждаме в потреблението и участието в култура“, сподели Янина Танева. Тя информира, тъй като изследването се прави вече трета година, е озаглавен „Индекс право на култура“, който измерва какви са спънките, от какъв характер са, така че да може да бъдат адресирани.
Сред причините за непосещаване на културни събития 40% от респондентите в проучването са посочили отговор „скъпо е“, 37% са отговорили, че нямат време, 25,4%, че нямат достъп (живеят в населено място, в което не се провеждат такива, например), 16% са отговорили, че не харесват културни събития, 13,7% отговарят с „Нямам компания“, а 3,8% са избрали отговора „Друго“.
Диана Андреева-Попйорданова отбеляза, че сред препоръките, които отправят за промяна на тези данни и тенденции е културен паспорт за лица от 6 до 26 години за културни дейности. Това са около 1 милион и 300 хиляди души, посочи тя.
Моля, подкрепете ни.





