Реклама / Ads
0| 2367 |02.12.2024 НОВИНИ

Над три месеца по-късно: Край на водния режим в Плевен, спасението - дъждовете и снега

.
Дългосрочното решение на проблема с безводието в Плевен е подмяната на водопроводите, които не са ремонтирани повече от 30 години, а загубите на вода възлизат над 80 процента. Затова местната власт започва спешни ремонти, въпреки лошото време.
 

Режимът на водата в Плевен е отменен. Това съобщи на пресконференция кметът на Общината д-р Валентин Христов. Той бе на среща с министъра на околната среда и водите инж. Петър Димитров, предаде NOVA.







„Спирането на режима на водоподаване не ни освобождава от задължението да продължим да работим в посоката, в която сме тръгнали за намаляване на загубите във водопреносната мрежа“, каза д-р Христов. Община Плевен преработи част от своите проекти към Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в които е включена подмяна на ВиК мрежата, допълни той.

 

В Плевен ВиК въведе по–строг режим на водата на 4 ноември. Тя спираше в интервалите от 10.00 до 18.00 часа и от 22.00 до 6.00 сутринта. Предходният режим започна в средата на август, вода нямаше между 23.00 часа до 05.00 часа.

 

Мястото в Стара планина, откъдето идва водата и за Плевен, и за Ловеч, вече има вода, след като вече втори ден вали дъжд и сняг. Във водоснабдителната група Черни Осъм има натрупана снежна покривка от 20 см. По всяка вероятност ще бъде отменен и водният режим за Ловеч. Това обяви министър на околната среда и водите Петър Димитров. Той заяви, че това са краткосрочни мерки и не може да се разчита само на валежи. 

 

„Въпросът с водоснабдяването на Плевен и състоянието на водопреносната мрежа е неглижиран повече от 35 години. Тази мрежа е изключително амортизирана и е необходимо да бъде подменена. За пръв път местната власт и ВиК дружеството вземат мерки в тази посока и слагат акцента върху тази дейност“, каза министърът.

 

От министерството на околната среда и водите, заявиха че ако не се подмени сега ВиК мрежата, то радостта на плевенчани ще е до месец февруари, когато се очаква ново засушаване. "Плевен се нуждае от значително количество вода, а сега живеем в период на трайно засушаване. Нивата в язовирите падат. Изключително сухи времена, а Плевен, Ловеч и Троян са единствените населени места в Северна България, които не разполагат с изравнител, който да акумулира водните обеми", допълни инж. Димитров.







Проектът за изграждане на язовир Черни Осъм, който е на повече от 30 години, също бил на дневен ред и се преразглеждал.

 

От ВиК-Плевен съобщиха, че понастоящем режимно водоснабдяване по индивидуален график е въведен за Бръшляница, Згалево, Пелишат и Стежерово.

 

– В село Бръшляница има вода от 8 часа до 20 часа;
– В село Пелишат: за улиците от центъра в посока Плевен вода има от 7 часа до 17 часа. За улиците от центъра в посока с. Вълчитрън и с. Згалево – от 17 часа до 7 часа;
– Село Стежерово е разделено на 2 зони. Вода се пуска за всяка от зоните – от 10 часа до 10 часа, на следващия ден. Зоните се редуват през 24 часа. За село Стежерово е осигурена водоноска;
– В село Згалево водата се от 22 часа до 5 часа – за цялото село.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2335 |02.12.2024 Масови проверки на играчки и фойерверки преди празниците . 0| 2427 |02.12.2024 133 години Военномедицинска академия - утвърден лидер в променящия се пейзаж на здравеопазването . 34| 13057 |02.12.2024 Направихме биячите известни, но загърбихме жертвите: Защо медиите не показват родителите на качулките от МОЛ-а? . 3| 2402 |02.12.2024 Китай осъжда експулсирането на трима свои дипломати от Литва

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads