НАП затяга контрола върху търговията с автомобили

Превозът на тези стоки на територията в страната вече попада под по-строг режим и контрол от страна на Националната агенция по приходите. Производители, търговци и превозвачи на тези товари ще трябва задължително предварително да декларират пред НАП кога потегля камионът, с какво количество, по какъв маршрут, кога пристига в крайната точка и кой е получателят. Това предварително деклариране става по електронен път.
В момента в списъка на стоките с висок фискален риск фигурират предимно бързооборотни храни - всякакви видове плодове и зеленчуци, меса и месни заготовки, които се употребяват както за пряка консумация, така и за суровина за производството на хранителни продукти, сланини, мляко, сметана, суроватки, яйца, ядки, захар, кафе, масла от растителен и животински произход. НАП и финансовото министерство смятат, че при тези стоки има най-често укриване на обороти. Сред стоките с висок фискален риск са и различните видове горива.
От май към тях се прибавят различни видове цимент и изделия от цимент, тухли и железни профили за строителството, нови и употребявани автомобили и части и принадлежности за автомобили, както и всички видове минерални и химични торове. Явно финансовото министерство смята, че в търговията с тези стоки има висок процент сив сектор, който с повече данъчен контрол може да бъде изсветлен.
Задължителното предварително деклариране пред НАП означава в реално време да се подаде информация за всеки натоварен камион, който потегля от производителя или от складовете на доставчика към търговец или краен потребител. Всъщност камионът не може да потегли, ако за товара НАП не е издал Уникален номер за превоза, който има валидност от 14 дни.
При проверка от инспектори от фискалния контрол по пътя или при разтоварването, водачът на транспортното средство трябва да представи получения Уникален код за превоза, наред с другите документи за товара. Неспазването на изискването на предварително деклариране и потвърждаване на данните за превоз на стоки, се наказва с глоба в размер на 40% от данъчната основа на превозваната стока, но не по-малко от 5000 лв.
Режимът на задължително предварително деклариране на превоза на стоки с висок фискален риск влезе в сила от ноември 2023 г. първоначално само за вноса на тези стоки, а от началото на 2024 г. и за транспорта им във вътрешността на страната. В режим на задължително предварително деклариране са само товари над 500 кг, които се превозват с камиони над 3.5 тона.
Финансовото министерство отчита силен положителен ефект от едногодишното действие на новия режим на проследимост на стоките с висок фискален риск. Според МФ това е една от причините през 2024 г. да има значителен ръст на приходите от ДДС в бюджета.
Недоволството на производители и търговци на храни от прекомерна бюрокрация и трудно изпълними изисквания за предварително деклариране на движението на рисковите стоки принуди финансовото министерство в началото на 2024 г. да облекчи първоначално изисканата информация от фирмите. Например от списъка на стоките с висок фискален риск бяха извадени млечните продукти като сирене, кашкавал, масло, както и месни продукти като колбаси.
Моля, подкрепете ни.





