Реклама / Ads
4| 2364 |01.04.2025 НОВИНИ

У нас има около 60 хил. бежанци от Украйна, само 10% от тях ползват помощ. Какво ще се случи с тях?

.
"Управляващите свикнаха да решават съдбините на хората, които управляват на тъмно", каза адв. Илиана Савова от БХК за забавената нова Програма за хуманитарна подкрепа на бежанците.
 

В интервю пред БНР тя и Наталия Еллис, председател на фондация "Юкрейн съпорт енд реновейшън", разказаха за проблемите на украинските бежанци у нас.

 

Адв. Савова сподели, че традиционно, по български, в последния ден от изтичането на настоящата програма, нова не е приета, а е удължена още с месец.







"За новата програма никой не ни покани да участваме при изработването. Сега ще напишем писма до всички министерства и групи да ни включат, защото ние ще преследваме и интереса на България, не само на бежанците от Украйна. Програмата не трябва да се работи на тъмно. Нашият АПК предписва такива неща да се комуникират при изработване на разпоредбите и консултирани в работни групи с представители на заинтересованите лица", каза адв. Савова и допълни, че новата програма дори не е качена за обществено обсъждане.

 

Тя уточни, че в нея не става въпрос за раздаване на пари, а за административни пречки за украинските бежанци.  

 

"Знаем, че се работи по програма, предлагана през последните 3 години, която освен подкрепа, да оказва и интеграционни мерки. Целият процес на програмата беше без участието на международните неправителствени организации", посочи тя.

 

У нас има около 60 000 украински бежанци, но по-малко от 10% от тях ползват програмата за закрила - предимно възрастни хора, болни и деца през придружители. Останалите 90% са успели да организират живота си, живеят под наем, работят и т. нат.


"Програмата е важна, защото началото ѝ даде на всички украинци през 2022 г. някъде да се подслонят и нахранят, за да се организират сами живота", каза адвокатката.

 

Но липсвали интеграционни мерки и "тази неяснота най-сетне ще бъде ликвидирана с нова програма, няколко служебни правителства 3 години не намериха време да я приемат".

Наталия Еллис посочи, че не навсякъде в България украинците намирали подкрепа от местната власт. Един от проблемите е липсата на места за детски градини във Варна и Бургас, а и цялото крайбрежие. Но това е проблем и за българите.







Другият проблем е когато украински деца изкарат шофьорски книжки у нас - не могат да ги получат, а също и украинските автомобили не минавали на технически преглед у нас. А в София проблемът е с работата. По крайбрежието има сезонна, коментира Еллис.

 

"А това са пари за бюджета и е важно за безопасността на пътя", допълни тя.

 

И тези промени се правели за 2 седмици с промяна на едно изречение в наредбата от вътрешния министър.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 5509 |01.04.2025 Касовите бележки вече ще са в евро . 14| 31166 |01.04.2025 Весела Лечева се отказва от БОК, благодари на Радев и Москва за подкрепата. Става монахиня в Гърция . 0| 2948 |01.04.2025 Експертът Диана Русинова: Оставка на целия Управителен съвет на АПИ . 3| 2296 |01.04.2025 Екатерина Захариева: Корупцията струва на ЕС до 6 на сто от неговия БВП всяка година

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads