Реклама / Ads
1| 2303 |05.06.2025 НОВИНИ

НАТО е „близо до консенсус“ за разходи от 5% от БВП за отбрана, сочи САЩ

.
Доналд Тръмп и Пийт Хегсет
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, назначен от Доналд Тръмп, заяви, че страните от НАТО са близо до постигане на консенсус за увеличение на разходите за отбрана и сигурност до 5% от БВП. Той говори пред медиите от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел.
 

„Съюзниците трябва да са бойно готови. Тук сме, за да продължим работата, започната от президента Тръмп – ангажимент към 5% разходи за отбрана в рамките на алианса. Смятаме, че това ще се случи“, каза Хегсет, цитиран от Sky News.







Новата цел: От 2% към 5%?


Доналд Тръмп настоява страните членки да увеличат инвестициите си в отбрана до 5% от БВП, което е повече от два пъти над текущия официален минимум от 2%, договорен през 2014 г. по време на срещата на върха в Уелс. Въпреки това, някои държави – включително Испания – изразяват резерви.

 

Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес заяви, че Мадрид остава ангажиран с настоящата цел от 2%. Въпреки натиска от страна на НАТО и САЩ, Испания няма да блокира решение за повишаване на целта, но няма и да се ангажира с по-високи проценти на този етап.

 

„Считаме, че 2% са достатъчни, за да изпълним ангажиментите си. Всяка страна трябва да има възможност да постига собствените си цели“, каза тя, цитирана от Ройтерс.


Реалистичен компромис: 3,5% до 2032 г.


Очаква се на срещата на върха в Хага по-късно този месец да бъде постигнат компромис около междинна цел от 3,5% от БВП за отбрана до 2030-те години, вместо директно въвеждане на 5%. Около 1,5% допълнително ще бъде насочено към „отбранителни дейности“, но все още няма яснота какво точно ще се включва в тази категория – което създава възможности за манипулации и счетоводни трикове.

 

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте, бивш премиер на Нидерландия, се опитва да посредничи между амбициите на Вашингтон и реалностите в Европа, където някои страни (включително неговата) все още не покриват дори 2% целта.







Според източници, новото изискване за 3,5% ще бъде придружено от по-строга методология за отчитане, която няма да допуска включване на разходи, които не са директно свързани с военна отбрана. Това ще бъде предизвикателство за някои финансови министерства в Европа, но победа за министерствата на отбраната.


САЩ настояват за спешни действия


Вашингтон настоява, че повишаването на отбранителните разходи вече не може да бъде отлагано. Тръмп и екипът му поставят под съмнение ангажираността на САЩ към НАТО, ако останалите страни не поемат по-голяма отговорност за колективната сигурност. Според източници, съществува реална опасност американската подкрепа да бъде поставена под въпрос, ако усилията за модернизация и увеличаване на бойната готовност не бъдат ускорени.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2295 |05.06.2025 Вълна от нови дизайнерски дроги заплашва да залее Европа . 4| 2557 |05.06.2025 Тих ужас край Варна: Фекални води в морето, къпещи се – бол по плажа . 0| 2301 |05.06.2025 Германия ще увеличи армията си с до 60 000 войници като част от новите цели на НАТО . 0| 2328 |05.06.2025 Египет и Гърция ще защитят манастира на планината Синай

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads