Невролог алармира: Стана социално приемливо да се взема вейп
"Нервната система е нещото, което ние целим да атакуваме, когато употребяваме електронни цигари или вейпове. И не трябва да се учудваме, че мярката може да се доста бързо да се преобърне. Стара максима гласи, че "Дозата прави отровата". Никога не знаем кога ще предизвикаме само положителен ефект. Въпреки че според мен положителен ефект от такова вещество не може да се очаква. И кога ще преминем границите на отровата", с тези думи той коментира случаят с 14-годишното дете от Плевен, което падна от блок в Плевен и загина, след като му прилошало след пушене на вейп с наркотик.
Калпачки е категоричен, че ефектите, които предизвиква върху нервната система подобно вещество са много.
"На първо място е загубата на координация. И реална представа за света около себе си. Това са двигателните неща - загуба на координация, на фини моторни движения, на това да усетиш какво е разстоянието. Появяват се халюцинации и илюзии. Може да започнат да се чуват гласове. Основното, което според мен се търси при ползването на подобно нещо е усещането, че всичко можеш. Че светът е в краката ти. И по този начин да преодолееш комплекса за малоценност", аргументира се специалистът.
И поясни: "Трайни ефекти от подобни субстанции винаги има. Не говорим само във физиологичен аспект. Социалните ефекти са лоши. Оказва се, че социално приемливо е да се взема вейп или нещо друго. Това е проблемът според мен, за да се стигне до подобни трагедии".
Запитан как зимата влияе на мозъка и истина ли е, че януари е месецът, в който инсултите са най-чести, неврологът каза следното:
"Около празниците имахме една поредица от много тежки инсулти. Факт е, че в нашата болница се транспортираха болни почти от цялата страна. Изключително тежки случаи. В момента в интензивното ми отделение има две млади жени с инсулт. През зимата инсултите наистина са повече. Заради температурната разлика, на която подлагаме организма си, смяната между топло и студено. Неестествено топлото и неестествено студеното. Това води на първо място до влошен контрол върху артериалната хипертония, тоест високото кръвно налягане. А високото кръвно налягане е първата причина за инсулта".
Доцент Калпачки изрази мнение и относно случая с акушерките, заснели клип, на който танцуват с новородени бебета.
"Това е доста деликатен въпрос. Ние, например, се грижим за хора, които са в безпомощно състояние. И този проблем стои ежедневно. Разбира се, медицинските работници работят с болни хора, с бебета - в случая не болни, с пациенти. Така че това е тяхната среда. В някаква степен отношенията в един медицински колектив са доста различни. Но отношението към безпомощните хора е нещо, за което всеки, който облече бялата престилка, трябва винаги да се замисля", посочи той.
Моля, подкрепете ни.