Д-р Николай Брънзалов: Не са ни учили да преглеждаме пациенти по телефона
"Преглед по телефона е нещо неосъществимо. Стараем се да осъществяваме бърз контакт с пациентите, които имат оплаквания, но може да има изкривявания", коментира пред БНР д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на Българския лекарски съюз.
Той коментира, че често хората прибягват до самолечение и късно търсят лекарска помощ. Според него това често се случва при хора, завърнали се от чужбина, които нямат личен лекар в България.
По време на Великденските празници са нужни по-строги мерки заради реалния риск от епидемични взривове по храмовете, категоричен беше д-р Брънзалов.
Заместник-председателят на БЛС припомни, че за вирусна инфекция антибиотиците не са подходящото лечение и уточни, че не се изписват антибиотици по телефона, защото за тях трябва рецепта. Той изтъкна, че решението ще е електронната рецепта. Българският лекарски съюз и Съюза на фармацевтите водят разговори за въвеждането на електронна рецепта, посочи д-р Брънзалов.
Лекарят уточни, че личните лекари не трябва да посещават пациентите по домовете им:
"Ако не опазим лекарите, ще стане като в Италия - те признаха, че не са опазили медицинските си специалисти. Нямаме алтернатива, с която да можем да се справим. опитваме се максимално близо да бъдем до нашите пациенти. Трябва да гледаме на всеки от тях като на потенциално заболял от Covid-19".
Във връзка с настояването на БЛС за "зелен коридор" за деца в парка и за отваряне на женските консултации, д-р Николай Брънзалов каза, че отговорът от Министерството на здравеопазването е бил, че на този етап не може да се осъществи.
Ще намерим решение и за ваксинирането на децата по имунизационния календар, но науката казва:
"В епидемична обстановка да се поставя на изпитание имунитетът на пациентите по друг повод - е рисково!".
Моля, подкрепете ни.