Д-р Николай Петров: Клиничните пътеки си изиграха ролята
Има императивен срок на престой по клинична пътека, но пациентът може да остане още в болничното заведение по преценка на лекаря. Имал съм пациентка във ВМА, която е лежала 4 месеца. Няма такава пътека. Ако престоят се проточи, сумата не се проточва, продължава ген. Петров.
Диагностично свързаните групи са по-справедливи от клиничните пътеки, но ще струват с 30% повече. Това прави още 1 милиард.
Няма да вървим към връщане на пръстовия отпечатък. Ще вървим към рамка, която няма да има авторство, а ще е наднационална. Още обсъждаме тази рамка.
Д-р Петров обясни как е стопил разходите на ВМА по времето, което бе неин директор. Орязахме разходите за охрана, смених антибиотика например... Орязването на разходите обаче не е панацея, но помага. Ще настоявам за повече пари в здравеопазването”.
Тъй като д-р Петров наследи ген. Тонев като директор на ВМА, той заяви: „Ген. Тонев направи много за ВМА, дори за моето израстване. Заболя ме много за неговите обвинения. Виждах се с него на кафе на Прошка".
Попитан какво трябва да се направи за психично болните, за да не представляват заплаха за хората, здравният министър отговори: „Трябва да има регистър на психично болните. Имаше такъв, но бе закрит. Някои психично болни имат оръжия и са опасни”.
На финала на разговора ген. Петров направи следното обръщение към своите колеги и техните пациенти:
„Вярвайте на своите лекари, не ги съдете толкова тежко, защото те са като вас. Ние също сме пациенти. На лекарите пожелавам здраве и вяра. Искам да се обърна към специалистите по здравна грижа, те са най-неоправдани и са най-нископлатени. Ще мислим и за тях”.
Моля, подкрепете ни.