1|
4992
|15.05.2009
НОВИНИ
Нов музеен център в Източните Родопи
Центърът е изграден в рамките на Програмата на японското правителство за културна безвъзмездна помощ на стойност 2 866 000 щ. д., отпусната по проект на Националния институт за паметници на културата към Министерството на културата за консервация и реставрация на уникалната тракийска гробница край с. Александрово.
Днес в присъствието на Техни Императорски Височества Принц и Принцеса Акишино на Япония, /които са в България по повод на отбелязвания през 2009 г. 50-годишен юбилей от възстановяването на дипломатическите отношения между Япония и Република България/ и Президента на Република България Георги Първанов, ще се проведе тържествена церемония по откриването на новия Музеен център на тракийското изкуство в Източните Родопи в с. Александрово, община Хасково.
Центърът е изграден в рамките на Програмата на японското правителство за културна безвъзмездна помощ на стойност 2 866 000 щ. д., отпусната по проект на Националния институт за паметници на културата към Министерството на културата за консервация и реставрация на уникалната тракийска гробница край с. Александрово. На събитието от японска страна ще присъстват още Н. Пр. Цунехару Такеда, извънреден и пълномощен посланик на Япония в България, както и представители на строителната компания – изпълнител на проекта „Ивата Чидзаки” – клон България и фирмата-консултант JA. Официални гости от българска страна са министърът на културата на Република България проф. Стефан Данаилов, областният управител на Хасковска област Райна Йовчева и кметът на община Хасково Георги Иванов.
През последните години българските археолози откриват нови и нови доказателства за високите достижения на тракийската цивилизация, съществувала по българските земи между 5-4 в. пр. н. е. до 5 в. сл. н. е. Откритата през 2000 г. тракийска гробница край с. Александрово, построена през втората половина на 4 в. пр. н. е., представлява изключително ценна археологическа находка заради уникалните стенописи в нея. Българската страна предприема постъпки за включването на обекта в листата на Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
За съжаление обаче, вековете и атмосферните условия вече оказваха своето негативно влияние върху находката, което наложи план за бърза консервация и начало на цялостно проучване на гробницата. Планът предвиждаше още изграждане на музеен център, в който да бъдат показани археологическите находки от обекта, както и инсталирането на специализирана апаратура за консервация, анализ и експониране на предметите. Българската страна, с посредничеството на Министерството на външните работи на България, се обърна за финансово съдействие към правителството на Япония, в резултат на което беше взето решение за проекта на НИПК освен необходимата апаратура, да бъдат отпуснати средства за изграждането и на специален музей.
Японската страна се надява, че след официалното откриване на Музея на Тракийското изкуство експозиционна площ и дарената апаратура ще бъдат използвани максимално ефективно и ще съдействат за опазването на културните постижения на тракийската цивилизация, което е от изключителна важност не само за България, но и за световната културна общност. Японското правителство изразява увереност, че успешната реализация на цялостния проект ще допринесе за задълбочаване на културния и научния обмен между Япония и България.
Резултати от програмата на Правителството на Япония за оказване на безвъзмездна помощ в областта на културата на български институции:
Година Получател Наименование на дарената апаратура Стойност на дарението в йени
1991 г. Б Н Т Снимачна апаратура за телевизионни предавания 48 млн. йени
1992 г. Федерация по джудо Тренировъчни съоръжения 43 млн. йени
1993 г. Боянска църква снимачна, монтажна и вентилационна техника 40 млн.йени
1994 г. Народна библиотека Печатарска и снимачна апаратура 48 млн. йени
1995 г. Б Н Т Програмен софтуеър 47, 9 млн. йени
1996 г. Национална музикална академия Музикална и озвучителна апаратура 50 млн. йени
1997 г. Народен театър "Иван Вазов" Озвучителна апаратура 36,6 млн.йени
1998 г. Национална галерия за чуждестранно изкуство Апаратура за архивиране, консервация и реставрация 41,3 млн.йени
1999 г. Национален институт за паметниците на културата Апаратура за архивиране, консервация и реставрация 42,3 млн. йени
2000 г. Национална академия за театрално и филмово изкуство Аудио-визуална техника 49,4 млн. йени
2001 г. Софийска филхармония Музикални инструменти и звукозаписна апаратура 49,8 млн. йени
2002 г. Национален дворец на културата озвучителна техника за зала 1 46,3 млн. йени
2004 г. Софийска национална опера и балет озвучителна и звукозаписна техника 43,3 млн. йени
2005 г. Археологически институт с музей към БАН апаратура за теренни и лабораторни проучвания 41,3 млн. йени
2006 г. Българско национално радио музикални инструменти за Симфоничния оркестър на БНР 50,7 млн. йени
2007 г. Национален институт за паметници на културата специализирана апаратура за реставрация и консервация на тракийската гробница край с. Александрово, Хасковско и изграждането на музеен център 341 млн. йени
(Културна безвъзмездна помощ на местно равнище)
2000 г. Столичен куклен театър Озвучителна техника 9,5 млн. йени
2002 г. Общество за фолклор – Стара Загора Аудио-визуална техника 1,1 млн. йени
2004 г. Спортна асоциация към МВР Татами за джудо 1, 89 млн. йени
2005 г. Българска федерация по сумо Дохьо, екипи и др. 6, 3 млн. йени
2007 г. Българска Федерация по кендо Кендо екипировка, бамбукови мечове и др. 7 516 евро
2007 г. 18 СОУ "Уилям Гладстон" - София Изграждане на Българо-японски културен и образователен център 70 312 евро
2008 г. СОУ “Васил Левски” – гр. Русе Оборудване на фонетичен кабинет и закупуване на учебна и др. японска литература 36 600 евро
2008 г. Музей на Българското Възраждане в Пловдив Музейни витрини и др. 26 038 евро
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads