МЗ и областните болници се договориха за преструктуриране
Държавните болници нямат общи правила за финансовата си дейност и това е една от причините за недоброто състояние на някои от тях, е посочил Ананиев. Той е добавил, че екипът му работи по изготвянето на правилата, които трябва да бъдат готови в началото на февруари.
Проверките, извършени от МЗ до този момент, показват, че не навсякъде управлението на лечебните заведения се извършва по най-добрия начин, контролът на места е занижен, не се поддържа добре и сградният фонд.
След проверките болниците са разпределени в четири групи, като лечебните заведения в четвърта група са декапитализирани, в лошо финансово състояние и са в невъзможност за изплащане на задълженията си към кредиторите.
Действията на МЗ са насочени в момента към тази група болници, добавил той. Общите задължения на държавните болници към септември 2017 г. са били около 200 млн. лв., а просрочените са близо 57 млн. лв., като проблемът се задълбочава, е обобщил министърът.
По думите му действията на екипа на МЗ са насочени към подобряване на качеството на лечебния процес, а не към съхраняването на отделни структури. От Националното сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение са поискали да се запазят лекарите и сестрите в областните болници и са посочили, че част от медиците в момента са на възраст над 55 години. Заради недостиг на персонал в областните болници не могат да изготвят дори графици за дежурства, са посочили директорите.
Моля, подкрепете ни.