Обмислят нови правила за майчинство и болнични
Преди увеличението на минималната заплата през септември обезщетението беше колкото нея – 240 лева. Когато минималната заплата беше вдигната на 270 лева, обаче, мнозинството на ГЕРБ отказа да вдигне и обезщетението за гледане на дете.
Младенов обясни, че обезщетението никога не е било обвързано с минималната работна заплата. Парите за обезщетение е твърда сума, заложена в бюджета за тази година - 240 лв. Това, което предвиждаме за догодина, е да стане 270 лв. и за тази цел се увеличава със 7 млн. бюджетът на Министерство на труда и социалната политика за следващата година, за да може върху 270 лв. от 1 януари да бъде тази сума“, коментира той.
В публикувания от социалните партньори проект на бюджета за догодина, който предстои да се гледа утре от Националния съвет за тристранно сътрудничество, обаче е записано, че размерът на обезщетението за гледане на дете от една до двегодишна възраст се запазва 240 лева.
Междувременно стана ясно, че в бюджета на НОИ се предлага догодина да се увеличи времето, от което се изчисляват обезщетенията за болнични и майчинство. При болничните се предлага да се гледа доходът от последните 18, вместо от последните 12 месеца. За високоплатеното майчинство, което е 410 дни и на жените се плащат 90% от работната заплата, се предлага да се гледа доходът за последните 24 месеца, вместо за последните 18 месеца.
Предстои по-дългия период, от който се изчисляват обезщетенията, да бъде гласуван от Надзорния съвет на НОИ при разглеждането на бюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина, съобщи в. “24 часа“. Целта е да се ограничат организираните злоупотреби с източване на НОИ от фиктивни фирми със съмнителен брой болни и бременни служители, но мярката ще се отрази и върху обезщетенията на редовните майки.
И догодина първите три дни от болничния ще се поемат от работодателя, който ще изплаща 70% от заплатата, а от четвъртия ден нататък ще ги поема НОИ, който ще плаща 80% от заплатата.
Младенов обаче избегна въпроса за това как ще се отразят увеличените периоди върху размера на обезщетенията.
“Няма никакво орязване. Това, което е предвидено за следващата година за обезщетенията за временна неработоспособност, е 260 милиона лева. За обезщетенията за бременност и раждане, аз искам да кажа, че ние запазихме дори и в кризата тези 410 дни, от които 45 дни преди раждане 90 процента от работната заплата се плаща на майките. Това е една много добра придобивка, която ние я запазихме и ще продължим да я запазваме. По отношение на обезщетенията за безработица, преди една година направихме обезщетението за безработица 60 процента от осигурителния доход. Това е един изключителен стимул за хората, които останат без работа в даден момент, да получат едно прилично обезщетение, докато си намерят друга работа“, заяви Младенов.
Моля, подкрепете ни.