Обучението на специалисти по боеприпаси в България е прекратено около 2000 г., да се възстанови
Запитан дали е възможно да има предварителна подготовка на пиротехническите изделия, с които е боравено, той изтъкна, че това е търговска дейност на частно дружество, което е длъжно да контролира качеството на своята продукция. „Уместно е да се спомене и за ролята на качеството на използваните припаси”, каза Велев.
Обучението на специалисти по боеприпаси в България е прекратено около 2000-та година, каза той и призова да бъде възстановено обучението във военния университет в Шумен. Там има учебно-материална база, която все още е запазена, има и преподаватели в активна възраст, които са с нужната квалификация.
„Искам да призова Министерство на отбраната да възстанови тази специалност, защото има много складови райони в страната, които са потенциално опасни, ако не се поддържат”, допълни Велев.
По думите му ролята на армията в конкретния случай, след като приключат там всички пожарни дейности, свързани с пиротехниските изделия, е да извозат невзривените пиротехнически изделия на безопасно място. След това те да бъдат утилизирани и унищожени, уточни полковникът.
Моля, подкрепете ни.