Окончателно: Парламентът слага край на рекламата на хазарт в медиите
Ограничението ще важи за радио и телевизионни програми, с изключение на излъчването на тиражите на "Българския спортен тотализатор" и тяхното анонсиране, защото тотото задължително разпределя печалбите си за спорт и култура, а не разполага с тях по своя преценка като частните оператори. Забраната обхваща и обществени места, включително фасади на сгради, печатни произведения и електронни медии, включително и интернет страници, върху имущество държавна и общинска собственост, с изключение на билборди. Приетият днес закон влиза в сила 3 дни след обнародването си в "Държавен вестник".
Депутатите не се съобразиха със становищата на редица медийни браншови организации и на хазартните оператори, които обявиха, че ограничаването на рекламата на хазарта ще доведе до увеличаването на активността на нелицензирани сайтове, което респективно намалява възможността на държавата да събира данъци и такси от хазартна дейност, както и да осигури защита на тези потребители. Против промените се обявиха и спортни федерации, защото така ще загубят спонсори и финансиране за спорта.
Изключение от всичко прието ще има само за игрите на Българския спортен тотализатор.
В дневния ред на депутатите залегнаха четири точки. Първа точка е второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта.
След това бяха предвидени второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица и второ гласуване на Законопроект за ратифициране на международен договор за Изменение и допълнение № 2 на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support) по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales-FMS).
В началото на заседанието в процедура по начина на водене Явор Божанков от "Продължаваме промяната - Демократична България" поиска в дневния ред да бъде включена декларация във връзка с това, че на територията на страни членки се извършват диверсионни действия, зад които по думите му стои руската страна.
Депутатите гласуваха още размяна на точките в дневния ред. Като първа точка парламентът ще разгледа на второ гласуване промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с които се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове, включително и на лечебни растения. Законопроектът е внесен от Йордан Цонев (ДПС) и Теменужка Петкова (ГЕРБ - СДС). Втора точка остава второто четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта, внесен от Теменужка Петкова (ГЕРБ - СДС) и Йордан Цонев (ДПС).
Заседанието продължи с деклрации от името на парламентарни групи.
Изненадващо второто четене на промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица не получи подкрепа. Промените бяха одобрени по-рано на заседанието на бюджетна комисия.
Това означава, че въведеният от началото на тази година алтернативен данък за събиращите гъби, горски плодове и трюфели остава в сила. Срещу отмяната на данъка тази сутрин пред сградата на НС протестираха гъбари и билкари, а в пленарната залата бившият финансов министър Асен Василев защити нуждата от оставането на данъка. Същевременно не се прие и удължаването на нулевата ставка на ДДС върху брашното и хляба до края на годината. Сега законът предвижда тя да се върне на нивото от 20% от 1 юли.
Моля, подкрепете ни.