ООН: Човечеството ще започне да намалява, Украйна ще се стопи до 15 милиона
Това показват аналитични данни, изготвени от експерти на ООН.
Според доклад на World Population Prospects сега на планетата живеят 8,2 милиарда души. Въпреки това, в средата на 2080 г. световното население ще достигне 10,3 милиарда и това ще бъде пикова стойност, над която населението няма да нараства.
Освен това оттогава нататък световното население ще започне постепенно да намалява и до 2100 г. ще бъде 10,2 милиарда. Така сегашната прогноза за населението на планетата за тази дата е с 6% по-малко от прогнозата преди десет години, допълва Фокус.
"В някои страни нивата на раждаемост сега са дори по-ниски, отколкото се смяташе преди, и също така наблюдава малко по-бърз спад в някои региони с висока раждаемост“, заяви заместник-генералният секретар на ООН по икономическите и социалните въпроси Ли Дзюнхуа.
Вече средно в световен мащаб една жена ражда едно дете по-малко, отколкото през 1990 г. В повече от половината страни по света средният брой живородени деца на жена е паднал под 2,1 - тоест под нивото на естественото самовъзпроизводство на населението (без имиграцията).
Към 2024 г. 63 страни вече са достигнали или преминали своя пик на населението, включително такива големи държави като Китай, Германия, Япония и Русия. Общото население на тези страни ще намалее с 14% през следващите 30 години.
За 126 страни, включително Съединените щати, Индия, Индонезия и Пакистан, населението се очаква да достигне своя връх през втората половина на века или по-късно.
Девет страни, включително Нигер, Сомалия, Централноафриканската република и Демократична република Конго, се очаква да растат "много бързо". Общото население на тази група държави ще се удвои между 2024 и 2054 г.
Интересен факт е, че според прогнозите на ООН до 2100 г. населението на Украйна ще намалее до 15,3 милиона души. Според оценките на организацията към началото на тази година населението на държавата ни е около 37,4 милиона души.
Според финансовия анализатор Алексей Кущ войната само косвено е повлияла на демографската ситуация в Украйна. Истинските причини за спада на раждаемостта далеч надхвърлят събитията от последните две години. Постоянните икономически кризи и липсата на положителен сценарий за развитие на страната оказват влияние, което демотивира украинците да имат деца, коментира той.
Моля, подкрепете ни.