Реклама / Ads
1| 2134 |16.12.2024 НОВИНИ

Опасно TikTok предизвикателство прати шестокласник в „Пирогов“, друг ученик е със счупен прешлен

.
Шестокласник от София беше откаран в „Пирогов“ след опит за изпълнение на опасното предизвикателство „Супермен“, популярно в социалната мрежа TikTok. Друг ученик е със счупен прешлен заради същото предизвикателство.
 

Директорът на столичното 119-о училище, Диян Стаматов, призова TikTok да бъде забранен у нас, като посочи сериозното влияние на социалните мрежи върху психиката и поведението на подрастващите, съобщи Нова.

 

„В конкретния случай едно много послушно и ученолюбиво дете от 6 клас моли свои съученици да участват в предизвикателството. За съжаление, опитът завършва с инцидент. Веднага повикахме Бърза помощ, полиция и родители. За щастие, на този етап няма сериозни последици“, обясни Стаматов пред NOVA.

 

Той добави, че подобни „модни тенденции“ в TikTok – като предизвикателството „Супермен“, носят същата опасност, както и по-ранни случаи като „синия кит“ и други екстремни игри, които подтикват децата към рисковано поведение.

 

„За около 10 секунди са опитвали това предизвикателство, следвайки поредната опасна мода в TikTok. Проблемът е, че децата не осъзнават рисковете, а родителите не упражняват необходимия контрол върху използването на мобилните устройства“, коментира Стаматов в ефира на БНТ.

 

Той призова институциите да се самосезират и да предприемат мерки срещу разпространението на подобни предизвикателства в социалните мрежи.

„Дигиталният свят е завладял днешното младо поколение. Езикът и начинът на комуникация са напълно различни. Затова ние събираме телефоните на учениците сутрин, за да осигурим безопасна среда на обучение“, заключи директорът. 

 

Страници с регулации свързани с TikTok 

 

Великобритания

 

На 16 март Оливър Доудън, държавният секретар на кабинета на Обединеното кралство, обяви в изявление пред Камарата на общините въвеждането на незабавна забрана на приложението на устройства на правителствени служители. "Това е предпазен ход. Знаем, че вече има ограничено използване на TikTok в правителството, но това също е добра киберхигиена", каза той в обръщението си към депутатите. Забраната се основава на доклад на Националния център за киберсигурност на Обединеното кралство, който установява, че "може да има риск относно това как чувствителните правителствени данни са достъпни и използвани от определени платформи".

 

Институциите на ЕС

Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС - трите висши органа на блока, наложиха забрани за TikTok на устройства на персонала, като се позоваха на опасения за киберсигурността. Европейският парламент "настоятелно препоръчва" на членовете на парламента и служителите да премахнат приложението и от личните си устройства.

 

Франция

На 24 март Франция забрани инсталирането и използването на "развлекателни" приложения, включително китайската социална мрежа TikTok.

 

Нидерландия

 

Нидерландското правителство посъветва държавните си служители да не използват приложението на работните си устройства. "Централното правителство трябва да може да върши работата си сигурно, включително чрез своите мобилни устройства", казва Александра ван Хуфелен, нидерландският министър на цифровизацията. Правителството иска служебните телефони на всички държавни служители да бъдат конфигурирани така, че да могат да се инсталират и използват само приложения,офтуер или функции, които са предварително разрешени. с

 

Норвегия

 

Министърът на правосъдието на Норвегия Емили Енгер Мел заяви, че "в своите оценки на риска... норвежките разузнавателни служби посочват Русия и Китай като основни рискови фактори за интересите на сигурността на Норвегия". Държавните служители все още могат да използват TikTok, ако е необходимо по професионални причини, но само на устройства, които не са свързани към правителствената мрежа.

 

Нова Зеландия

 

Нова Зеландия обяви на 17 март, че TikTok ще бъде забранен на телефоните на депутатите от края на март. За разлика от други страни обаче, забраната няма да засегне всички държавни служители и ще се прилага само за около 500 души в парламентарния комплекс. Изпълнителният директор на парламентарната служба Рафаел Гонзалес-Монтеро каза, че служителите могат да направят специални договорености, ако имат нужда от TikTok, за да изпълняват своите демократични задължения.

 

Белгия

 

Белгия забрани TikTok за устройства, притежавани или платени от федералното правителство, поради опасения относно киберсигурността, поверителността и дезинформацията за най-малко шест месеца. В отговор на съобщението на Белгия TikTok заяви, че е "разочарован от това спиране, което се основава на основна дезинформация за нашата компания". От компанията изразиха и готовност да се срещнат с длъжностни лица, за да "отговорят на всякакви опасения и да изяснят погрешните схващания".

 

Дания

 

На 6 март Министерството на отбраната на Дания обяви, че ще "забрани използването на приложението в официални звена" като мярка за киберсигурност. В изявление министерството каза, че Центърът за киберсигурност на скандинавската страна - който е част от външното разузнаване на Дания - е преценил, че има риск от шпионаж.

 

САЩ

 

САЩ дадоха 30 дни на правителствените агенции да изтрият TikTok от федерални устройства и системи поради опасения за сигурността на данните. Забраната важи само за правителствени устройства, въпреки че някои американски законодатели се застъпват за пълна забрана. Повече от половината от 50-те американски щата също са забранили приложението за правителствени устройства. Както ФБР, така и Федералната комисия по комуникациите предупреждават, че ByteDance може да споделя потребителски данни на TikTok с авторитарното правителство на Китай. Има и опасения относно съдържанието на TikTok и дали то вреди на психичното здраве на тийнейджърите. Приблизително две трети от тийнейджърите в САЩ използват TikTok, според Pew Research Center.

 

Канада

 

Канада също обяви, че издадените от правителството устройства не трябва да използват TikTok заради "неприемлив" риск за поверителността и сигурността.

 

Индия

 

Индия още през 2020 г. забрани TikTok и десетки други китайски приложения, включително приложението за съобщения WeChat, поради опасения за поверителността и сигурността. Забраната беше въведена малко след сблъсък между индийски и китайски войски на спорната граница между Индия и Китай в Хималаите. Тогава 20 индийски войници загинаха, а десетки бяха ранени.

 

Тайван

 

През декември 2022 г. Тайван наложи забрана на публичния сектор за TikTok, след като ФБР предупреди, че приложението представлява риск за националната сигурност. Правителствените устройства, включително мобилни телефони, таблети и настолни компютри, нямат право да използват софтуер, произведен в Китай, който включва приложения като TikTok, неговия китайски еквивалент Douyin или Xiaohongshu, китайско приложение за лайфстайл съдържание.

 

Пакистан

 

Пакистанските власти временно забраняваха TikTok най-малко четири пъти от октомври 2020 г., като се позоваваха на опасения, че приложението популяризира неморално съдържание.

 

Афганистан

 

Талибаните забраниха TikTok и играта PUBG през 2022 г. на основание защита на младежите от "подвеждане".

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1984 |16.12.2024 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в част от ж.к. „Бъкстон“ . 0| 2136 |16.12.2024 Приключи основният ремонт на покрива на УПМБАЛ „Св. Йоан Кръстител" в София . 2| 2104 |16.12.2024 Държавният здравен инспектор Ангел Кунчев: Грипните вируси ще вилнеят след празниците . 1| 2134 |16.12.2024 Ново заседание по делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и опит за изнасилване

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads