С операция "Моби Дик" Кьовеши атакува италианската мафия, в това число и в България
В разследване, ръководено от EPPO в Милано и Палермо (Италия), с кодово име „Моби Дик“, се изпълняват заповеди за задържане срещу 43-ма заподозрени. Европейската прокуратура разследва измами с ДДС на стойност 520 млн. евро с участие на няколко мафиотски групи.
По време на днешната акция се извършват 160 претърсвания в повече от 10 държави, в които участват стотици полицейски служители. Следствените действия продължават в няколко страни от ЕС, включително България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Холандия, Словакия и Испания, както и в страни извън ЕС. Разследват се общо 195 лица и 400 компании.
В момента се изпълнява заповед за замразяване на над 520 млн. евро за компенсиране на щетите за ЕС и националните бюджети. Само в Италия са замразени 129 банкови сметки и са конфискувани 192 недвижими имоти, заедно с 44 луксозни коли и лодки.
Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана, са инвестирали в престъпен синдикат, който е създал високодоходна схема за укриване на данъци.
„Моби Дик“ е определящо разследване за Европейската прокуратура. Измина известно време, откакто започнахме да алармираме за участие на опасни организирани престъпни групи в измами с бюджета на ЕС. Освен огромните щети, ние предупреждаваме за заплахата за нашата вътрешна сигурност, която представлява тяхната дейност в тази област. Сега хвърляме светлина върху първия толкова голям случай", заявява европейският главен прокурор Лаура Кьовеши.
„Моби Дик“ показва, че няма два отделни престъпни свята. Светът на наистина лошите и опасни престъпници, контрабанда на наркотици, трафик на хора от една страна; и светът на престъпниците с бели якички, „просто“ корумпиращи и перящи пари, от другата страна, са едно и също“, добавя тя.
По нейните думи, нивото на сложност и ефективност на този престъпен синдикат, извършващ верижни измами с ДДС, е безпрецедентно. Между 2020 г. и 2023 г. той е издал фактури за продажби на слушалки, лаптопи и други електронни стоки на стойност над 1,3 млрд евро.
Мафиотските методи изглежда са използвани и за разрешаване на конфликти, възникнали в престъпния синдикат между членовете на различните престъпни организации.
ДДС-измамите се възползват от правилата на ЕС за трансгранични транзакции между държавите-членки, тъй като те са освободени от данък върху добавената стойност (ДДС). Въз основа на това, заподозрените са създали компании в Италия и други членки на ЕС, както и в страни извън ЕС, за да търгуват стоките чрез измамна верига от липсващи търговци – които ще изчезнат, без да изпълнят данъчните си задължения. Други компании в измамната верига впоследствие биха поискали възстановяване на ДДС от националните данъчни власти, разказват от EPPO.
Съдията по предварителните разследвания в съда в Милано нареди предварителното задържане на 43-ма от заподозрените: 34-ма ще останат в затвора, а деветима под домашен арест. Седем европейски заповеди за арест бяха издадени по искане на Европейската прокуратура за заподозрени, намиращи се в България, Чехия, Холандия, Испания и страни извън ЕС. На други четирима заподозрени е наложена временна забрана за упражняване на търговска дейност.
Моля, подкрепете ни.