6|
4993
|20.04.2011
НОВИНИ
Осъдиха държавата - ще плаща на алтернативния Синод
Правителството взе решение да изплати 81 000 евро обезщетения по седем дела, които България е загубила в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, съобщиха в сряда от Министерския съвет.
От тях близо 2/3 – 50 000 евро, ще отидат в алтернативния синод на Българската православна църква, известен като синода на Инокентий.
Припомняме, че Синодът на Инокентий, който се радва на подкрепата на около 800 миряни, подаде жалба в ЕСПЧ заради безпрецедентната намеса на държавата през 2003 г. за насилственото изваждане на свещенослужители, поддръжници на синода, от храмовете. В жалбата се настояваше за обезщетение от няколкостотин милиона евро за нанесени морални и материални щети на алтернативния синод и привържениците му.
На 22 януари 2009 г. ЕСПЧ се произнесе държавата и жалбоподателите да се разберат помежду си за "разумно" обезщетение, като отсъди, че държавата е превишила правата си и е лишила хора от правото на свободно изповядване на вярата им. Тя даде срок двете страни да се разберат до 22 април 2009 г.
В България се вдигна силна съпротива срещу това решение, като се стигна дори до това президентът Георги Първанов да ходатайства пред руския патриарх Кирил да се намеси в полза на държавата. От своя страна правителството атакува решението на съда пред Голямата камара, но жалбата му бе отхвърлена. ЕСПЧ даде нов срок за споразумение по спора - 5 септември 2009 г. и след като отново не бе намерено решение, осъди страната ни в средата на септември миналата година.
Освен обезщетението магистратите постановиха управляващите да променят Закона за вероизповеданията от 2002 г., който налага единни ръководства на всички вероизповедания и специално на Българската православна църква, без решенията на Църковно-народния събор за избор на ръководство да се подлагат на съдебно обжалване. По този начин алтернативния синод на Инокентий не бе допуснат до санкция на съда. Парламентът обаче така и не прие подобни промени в закона.
Па параграфа безсрочно правосъдие държавата ще плати още: 400 евро за неимуществени вреди и 51 евро за разходи и разноски по делото на Владимир Шипков, който през октомври 2001 г. е обвинен в притежание и разпространение на наркотици; 6000 евро и 600 разходи и разноски на Георги Георгиев, Любчо Цочев и Кирил Студенковм, и на Иван Кънчев, обвинени за кражба.
6500 евро ще получи Георги Делов, срещу когото през 1992 г. е образувано дело за убийство. Общо 1800 евро ще получи Антоанета Иванова. 8500 евро ще бъдат изплатени по предложение на съда в Страсбург и на Такухи Тавитян.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads