Отбелязваме Деня на Холокоста
С решение на Министерски съвет от 13 февруари 2003 г., 10 март е обявен като "Ден на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството".
На 10 март 1943 г. пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, и софийският екзарх Стефан предотвратяват депортирането към нацистките концлагери на стотици евреи от Пловдив. На 17 март 1943 г. заместник-председателят на 25-ото Народно събрание Димитър Пешев пише писмо против депортирането на българските евреи, подкрепено от 42 депутати. С намесата и на обществеността българските евреи са спасени. На същата дата обаче започва депортиране на 7144 евреи от Вардарска Македония. На 12 март са депортирани 161 евреи от Пиротско през Лом за Виена, а на 13 март 1943 г. започва депортиране на евреите от София.
През 2002 г. на среща на министрите на образованието на страните - членки на Съвета на Европа е взето решение от 2003 г. Международният ден в памет на Холокоста, който до 2002 г. се чества на 27 януари, да се отбелязва във всяка държава, съобразено с нейната национална история.
"Спасението на евреите е светла страница в нашата история, защото сме останали живи, но тя е два пъти по-светла в историята на гражданското общество в България, защото заслугата е негова" казва Емил Кало, председател на организацията на евреите в България “Шалом”. Той подчерта, че България е единствената държава, в която обществото успява да запази цялата еврейска общност. Председателят на “Шалом” бе категоричен, че основна роля за спасяването на българската еврейска общност има Българската православна църква, която “винаги е била близо до народа си”. Кало подчерта още, че България е единствената държава, в която броят на евреите след Втората световна война е по-голям, отколкото в началото й.
Моля, подкрепете ни.