Отбелязваме Международният ден на чистия въздух. България - в топ 50 на държавите с най-голямо замърсяване
Замърсяването с фини прахови частици е основен проблем за качеството на атмосферния въздух. Основните причини са емисиите от битовото отопление през зимния сезон - масовото използване на въглища, брикети и дърва, както и автомобилният трафик. Въпреки усилията, които се полагат, все още сме далеч от устойчиви резултати за чистотата на градския въздух.
България отчете най-високите нива на PM2. 5 (частици от различни вещества с диаметър 2.5 мкм или по-малко) сред държавите в ЕС според обобщените данни за последните три години. За PM10 България също е водеща сред най-замърсените страни със 77 µg/m3 на среднодневната концентрация (пределната стойност на ЕС е 50 µg/m3). PM10 са частици от едно или друго вещество с диаметър от 10 микрометра (мкм) или по-малко.
Средна концентрация на PM2.5 в България за 2021 г. е 3.3 пъти над годишната препоръчителна стойност на СЗО за качество на въздуха. Страната ни зае 60-то място от общо 118 държави за миналата година.
През 2019 г. страната ни е 24-тата най-мръсна страна в света със средна годишна стойност от 25,49 µg/m³.
Въпреки че качеството на въздуха се подобри през последните десетилетия, то все още остава по-ниско от европейските и световните стандарти.
Всяка зима плътен сив смог покрива страната.
Моля, подкрепете ни.