"Отклонение от договорения протокол": Какво казаха от македонското МВнР на посланика ни в Скопие?
Според съобщението в разговора с българския посланик е било подчертано, че срещата и съвместният обяд на двамата президенти са преминали в приятелска атмосфера, но пред посланик Радуков е било посочено, че Министерството на външните работи и външната търговия е било „неприятно изненадано от последното изказване на посланик Ангел Димитров, председател на българската част на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси", пред Нова.
"Звучи наистина крайно несериозно, когато политици с не особено богат политически опит - те са дебютанти реално като носители на изпълнителната власт в РСМ, говоря за самия Християн Мицкоски и екипа около него - си въобразяват, че могат да налагат някакви свои правила не само на съседите си в разговорите, но и към Европейския съюз. Така че това е една обречена политика. Лошото е, че те не го осъзнават. Те не отсега следват този вид политика, която игнорира двустранния диалог с България и се опитват да постигнат своите цели по един заобиколен път, въобразявайки си, че някой ще налага на България своята воля", казва Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие и председател от българска страна на съвместната историческа комисия в интервю за Нова, цитиран от медиите в страната.
„Изказването по същество нарушава принципа, че председателят на експертната комисия не трябва да прави политически изявления за правителството на съседна държава, което е легитимно избрано. Намираме това твърдение за неуместно”, се казва в съобщението от Министерството на външните работи и външната търговия след разговора с българския посланик в Република Северна Македония.
Според съобщението на срещата в Министерството на външните работи и външната търговия в Скопие на посланик Радуков е било заявено още, че "Република Северна Македония остава ангажирана с позитивното развитие, насърчаване и укрепване на двустранните отношения и сътрудничество във всички области от взаимен интерес за двете страни и техните народи, за което от другата страна е потвърдена готовност”.
По-рано днес премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че на българския посланик ще бъде връчен демарш във връзка с липсата на държавното знаме на Северна Македония на снимката на президента на страната Гордана Силановска и българския президент Румен Радев по време на срещата им в София в петък.
Пресрещнат от журналисти след излизането си от министерството посланик Радуков заяви, че по време на срещата в президентството в София „протоколът от българска страна е спазен до последната точка”, припомняйки думите на българския президент, че е крайно време да се фокусираме върху същината на това изключително позитивно посещение, а не върху формата.
В поредното съобщение на опозиционния СДСМ по темата се казва:
„Вместо да осъди унижението на македонската държава насред България и да потърси отговорност за допускането на национален срам без (присъствието на) македонското знаме (на снимката на Силяновска и Радев), (Мицкоски) се опита да оправдае виновниците - Силяновска и министрите в неговото правителство. Нито министрите, нито Силяновска реагираха на националното унижение в България, (защото) „не искаха да създават напрежение заради скръбта по загиналите пилоти", казва Мицкоски. Значи знаеха, че е унижение, но не искаха да създават напрежение? Тогава защо пуснаха (на фейсбук страницата на президента на страната Силяновска) снимките само с български знамена? Това поведение на Мицкоски е срамно, той оправдава скандала в България с нелепи изявления, подценяващи интелигентността на гражданите. Този скандал потвърждава, че правителството и институциите, ръководени от Мицкоски и Силяновска, нямат капацитет за международна политика, още по-малко за осигуряване на по-добри условия за страната в международна рамка”.
Междувременно, позовавайки се на източници от Министерството на външните работи и външната търговия в Скопие, в част от медиите се появиха публикации, че по време на обяда в президентството в София държавното знаме на Северна Македония е присъствало. В други медии бяха публикувани снимки на премиера Християн Мицкоски с президента на Хърватия Зоран Миланович по време на посещението му през август в Хърватия, на които знамето на Северна Македония също не присъства, а Плюсинфо коментира, че мненията на експертите, до които медията се е допитала дали на снимката на двамата президенти освен българското знаме трябва да присъства и това на Северна Македония, са разнопосочни.
„Предвид факта, че визитата на македонския президент не е от официален характер, според някои домакинът не е имал задължение да поставя македонското национално знаме. Според други - най-малко в знак на добросъседство и добронамереност домакинът е трябвало да се постарае да постави знамето на държавата, от която е гостът”, пише изданието, цитирано от БТА.
На 13 септември президентът на Северна Македония Гордана Силяновска заедно с министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски и на културата и туризма Зоран Лютков пристигнаха в София, за да присъстват на представлението в Софийската опера и балет на операта „Набуко” на Националната опера и балет на Република Северна Македония, а българският президент Румен Радев се срещна с президента на Северна Македония Гордана Силяновска.
Моля, подкрепете ни.