Парламентът започна работа. Според Йордан Цонев НС не функционира - всяка жаба кряка, за да бъде чута
Българските граждани търпят сериозни проблеми и нерешаване на нуждите им, защото българският парламент е сведен до сериозен пазарлък за власт.", каза той.
По думите му всичко се случва заради безотговорността на българския парламент. "Нашите приоритети са решаване на проблемите с доходите на бъ;гарските граждани, замразяване на цените на тока до иборът на качествени регулатори. Инвестиция в бълагрските общини, защото там са домовете на българските граждани", каза още той.
Народните представители започнаха работа с изслушването на служебните министри на вътрешните работи и на здравеопазването Атанас Илков и Галя Кондева относно контрола върху разпространението на наркотичното вещество хексахидроканабинол в нагреваеми устройства, храни и на райски газ на територията на България, предвижда проектопрограмата на парламента, публикувана на сайта на институцията.
Депутатите спориха за реда на точките и предложенията, които ще се гласуват в пленарна зала.
Костадин Костадинов от "Възраждане" заяви, че вдигането на цената на тока и на хляба ще продължи през годината. "Цената за влизането в еврозоната се плаща от всеки един българки пенсионер, от всеки един беден човечец, който е на ръба на оцеляването. Може да нямаме пари за дрехи и за обувки, за разходки, но за ядене трябва да имаме. Призоваваме ДДС-то на хляба да бъде върнато в старата рамка, настояваме ДДС-то от малката потребителска кошница да отпадне. Да се преразгледа българската политика по отношение на ЕРП-тата в България. Те са важни за националната ни сигурност и не трябва да са в ръцете на фирми, които не могат да инвестират в тях, независимо дали услугата стига до 1 или до 100 души и да е с еднакво качество. Трябва да се премахнат и паразитните водородни данъци, които плащаме и цената на тока може да падне с 30-40%. Всичко скочи и продължава да скача с огромни темпове и инфлацията може да стане двуцифрена в България.
Ще направим всичко необходимо, но България няма да влезе в еврозоната", категоричен бе лидерът на "Възраждане".
Тома Биков от ГЕРБ заяви в декларацията от НС, че в началото на всяка сесия на НС всяка група си представя приоритетите. "Невъзможно е да изведем ясна и точна визия какво трябва да се случи в следващите три месеца, защото няма нито управляващо мнозинство, нито опозиция. Ще бъдем изключително предпазливи, защото приемането законодателство може да се превърне в инструмент за предизборна агитация. Настояваме за съставянето на мнозинство, което да поеме отговорност. През последните четири години България се намира в тежка политическа криза. Наблюдава се все по-малък контакт между институциите. Стигаме до резултат, които не показват, че страната има добро бъдеще. Наблюдаваме разпад на публичните финанси. Хроничната политическа криза може да бъде преодоляна с усилията на всички политически формации, това не означава, че различията ни ще изчезнат, а да изведем политическия дебат на едно много по-високо ниво. Да постигаме съгласия на база на идейните си виждания, а не на база на извиване на ръце и на принуда. Българското общество има не просто злободневни проблеми, а екзистенциални и те не могат да бъдат решени от нито една партия в рамките на една парламентарна сесия. Надяваме се тази парламентарна сесия да е цяла и да бъде първата крачка за излизането и решаването на тези дълбоки обществени проблеми.
Желая успех на всеки един от вас и Бог да пази България", каза още той.
Атанас Замфиров от БСП-Обединена левица, заяви, че е необходимо да се върнем към редовен кабинет. "Трябва да спрем да мислим през личности, а предлагам да се мисли през политики. Има ли нещо по-прозрачно да има написано черно на бяло целите, задачите и сроковете на едно управление. Ако изберем този подход - ще стане ясно кой кой е и кой кого иска да отстрани от политиката. Трудно е да се случи, ако на политическата работа се гледа като на проект. Защото през последните години, това което протече е стабилна нестабилност, а трябва да се оздрави демокрацията", каза още той.
Джевджет Чакъров от ДПС заяви, че се открива зимната сесия с редица предизвикателства, най-голямото от тях е излъчването на редовен кабинет. "Показахме, че сме диалогични и принципни. Липсата на политическа стабилност е причина за икономическа нестабилност. Имаме готовност да участваме в диалог за постигане на стабилност в страната", каза още той
Моля, подкрепете ни.