Реклама / Ads
7| 4390 |05.10.2021 НОВИНИ

Партията на Божков е окончателно отрязана за изборите

.
Васил Божков
Политическа партия ”Гражданска платформа Българско лято“, известна и като партията на Васил Божков е окончателно отрязана от участие в парламентарните избори на 14 ноември. Това стана след като Върховният административен съд потвърди решението на ЦИК, с което й бе отказана регистрация за вота.
 

Върховните магистрати от тричленния състав приемат, че при постановяване на обжалваното решение ЦИК не е допуснала нарушение, представляващо основание за неговата отмяна и законосъобразно е отказала регистрацията на партията, тъй като към заявлението не е представено удостоверение за актуална банкова сметка. Съгласно изискването на Изборния кодекс, непредставянето на което и да е от задължителните приложения към заявлението за регистрацияе самостоятелно основание за отказ за регистрация. ЦИК действа в условията на обвързана компетентност и извършва проверка само по представените документи и няма право да преценява причините за допуснати непълноти в приложенията, пишат съдиите. В изборите за народни представители участват политически партии, притежаващи актуална банкова сметка, без която не може да се обслужва предизборната им кампания. Решението на ВАС е окончателно.


Партията е в списъка на Министерство на финансите, което я включи след като от САЩ обявиха санкции по закона Магнитски за Васил Божков. Почти веднага след това дойде и проблемът, че банките отказват да дадат банкова сметка на гражанската платформа. Още преди няколко дни и самият Васил Божков предупреди, че партията може да има проблеми с регистрацията.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 3265 |16.09.2024 ВАС остави без разглеждане жалби на ДПС срещу решения на ЦИК за регистрация . 5| 3549 |14.09.2024 ЦИК заличи партията на Виктория Василева, която се отцепи от "Величие" . 2| 3274 |11.09.2024 Утре се очаква решението на ВАС по жалбата на ДПС около Ахмед Доган . 14| 3734 |12.02.2021 Прокуратурата спъва партията на Божков за регистрация в ЦИК

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads