Реклама / Ads
6| 15833 |17.04.2025 НОВИНИ

Първият български военен разузнавателен дрон вече е във войските

.
Първият ни разузнавателен дрон
Първият български военен разузнавателен дрон създадоха екип от учени в филиала на Техническия университет в Пловдив и високотехнологични компании.
 

След поредица от изпитания първата партида от безпилотни и летателни апарати вече е предадена на Сухопътни войски,съобщи БНТ.

 

Създаден да надмине всяка граница на съвременната технология, този дрон не просто лети – той наблюдава, анализира и шпионства. Въоръжен с най-модерни сензори и информационни системи, той може да уловя всяка детайлна картина, всяка тайна, която светът внимателно е укрил. Ушите му, прикрепени на върха на всичко невидимо, са способни да разкриват не само звуци, но и шепоти на ветровете на надеждите и страхове.

 

С появата на този дрон не само нашето небе, но и нашата представа за реалността се променя. С всяко изстрелване, с всеки полет, той внася нови измерения на информация и знания. Технологичният напредък се вплита в живота ни с неумолима скорост и стремеж да разберем какво означава той за нашето бъдеще.

 

Във военния завод на „Самел-90“ в Самоков се произвежда смъртоносни дронове, като годишно може да прави по 80–90 броя месечно. Изделието е кръстено SamJet и е способно да преодолява по новаторски начин заглушаването на комуникацията от земята. „Един от най-добрите ни продукти в световен мащаб са радиозаглушителите, а когато знаеш как да смущаваш противниковата комуникация, знаеш и как да преодоляваш подобни смущения“, казва изпълнителният директор на „Самел-90“. Цяла армия на страна от Персийския залив е въоръжена с произведено в Самоков въоръжение за радиосмущения и предпазване от атаки с дронове.

 

Безпилотен летателен апарат, който помага за издирване на нарушители и наблюдение на обекти от въздуха е на въоръжение във Военна полиция. Квадрокоптерът е модел DJI Matrice 30T, като буквата „Т” накрая е за теромокамерата. Обхватът на полета на машината е 12 километра, а максималната височина – 7 километра. Времето на летене е около 40 минути с двата чифта батерии.

 

"През следващите десетилетния ролята на безпилотните летателни средства ще се увеличава. Развитието им ще засегне скоростта, височината на полета и възможностите. Те ще носят оръжие. Част от тях ще са самоубийци, не всички. Но ако търсите тенденцията, кристално ясно е, че преминаваме от пилотирани самолети към безпилотни средства. Голяма част от тях ще летят на ниска надморска височина с невидима за радарите технология. Виждаме разпространението на стелт технологията. Но комбинирането и с нисък полет ще е предизвикателство за откриване. Затова, като разработчици на радари, ние търсим решение как да различаваме приятелските от вражеските дронове. Така че това ще бъдат предизвикателствата на следващия ден. Употребата на дронове в Украйна е само кадър от един дълъг филм. Ако гледаме "кадър по кадър" този филм, виждаме все по- честата употреба на непилотирани въздухоплавателни средства. Иранските дронове "Шахид" може да се видят и в Ливан, можем да ги видим и в Йемен. Или във всяка друга група, симпатизираща на Иран. Така че тенденциите за употреба на подобни дронове е очевидна. Те са евтини, прецизни за прицел. И макар да не носят големи заряди, 50 килограма е, но е достатъчно да унищожи способностите ви или да ви пречи през цялото време. Технологията за дроновете е вече тук. Дори като го погледнете финансово – дроновете излизат по- евтино от изтребител. Не застрашавате хора на мястото на бойните действия. А тъй като цената им не е висока, можете да имате огромен брой от тях и не е необходимо да обучавате пилот и не поемате риск. За част от мисията се допълват със съществуващите изтребители", коментира експертът полковник Димитър Недялков.

 

Българската армия също използва дронове. Специалните сили ползват за свои си нужди такава машина. Въпреки че сега тя се използва и за откриване на бежанци по границата ни с Турция. Дронове има и в други части. Но не масово, както модерната тактика на бойната подготовка изисква. Това свидетелства и проф. Недялков. Той е полковник от резерва, преподавател във Военната академия в София. През 2012-та година пише за армията първата Концепция за използването на дистанционните управляеми летателни системи. Сега имало нова, припомня той, но без промяна в нагласите: "Ние пишем концепции обаче България изостава по отношение на превъоръжаването точно с такива системи".

 

А фактите го допълват. Опити за целенасочено купуване на военни дронове има от 2019-та. Тогава 24 фирми са били питани за участие в конкурса на стойност около 25 милиона лева. Миналата година в Плана за модернизация до 2026 г. проектът за доставка на дронове беше с възможен бюджет между 500 и 999 милиона лева. Проектът беше в етап проучване на пазара. Тогава разговори имаше дори и с турския производител на дронове "Байрактар". Но искането на депутатите от 48-мия парламент да се пишат нови модернизационни планове остави в предизборна глуха всичко.

 

Докато превъоръжаването на армията ни буксува, войната в Украйна всеки ден дава примери за това как дроновете се използват в реални бойни действия.

 

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 10925 |17.04.2025 Канада може да замести САЩ и Китай с износа на критични суровини . 3| 3622 |17.04.2025 Опитват да спасят зам.-директора на ГДБОП Калин Литов, в Чистилището на МВР е - смятат бивш зам.-министър и адвокат . 2| 16840 |17.04.2025 Не се презапасявайте, цените на горивата остават ниски - успокоява експерт . 2| 2785 |17.04.2025 България познава добре Западните Балкани и може да подпомогне процеса по разширяване на ЕС, смята еврокомисар Марта Кос

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads