Пътищарите питат кой ще им даде пари
Няколко месеца след поредния протест на строителните фирми, които искаха оставката на служебния регионален министър арх. Виолета Комитова и настояваха парите им да бъдат платени, браншовата камара “Пътища” иска среща с изпълнителната власт и плаши с “колапс на Републиканската пътна мрежа” и икономически последици за цялата страна.
През месец октомври на жълтите павета излязоха представители на строителни фирми и настояха парите по договорите им с държавата да бъдат платени. Тогавашният министър Комитова поиска среща с тях, но заяви - на разговорите присъстват посредници, а не реални собственици. Освен това Комитова посочи, че при над 20 хил. строителни фирми в цялата страна, протестиращите са десетки.
“Останалите работят в пазарни условия и от години се състезават за поръчки за цена и качество. 21 фирми в пътния бранш работят без да се състезават, без поръчки, с пари, получени авансово инхаус. 21 фирми са на някакъв друг пазар, те получават аванси без да се състезават, живеят в пълен комфорт”, коментира тогава Комитова.
Протестиращите фирми поискаха да бъдат изплатени 900 милиона лева за извършената от тях дейност, а освен това поискаха и оставката на Комитова, която в крайна сметка изкара мандата си като служебен министър в МРРБ.
В крайна сметка споразумение бе постигнато миналата година. Комитова и пътните фирми се разбраха, договорите за бъдат прекратени предсрочно, а задълженията - изплатени. От Българската браншова камара “Пътища” обаче алармират, че фирмите все още чакат обещаните средства, а в Бюджет 2022 г. няма предвидени средства за разплащане по ангажиментите, пети от Агенция “Пътна инфраструктура”.
Ето и цялата позиция на ББК “Пътища”:
Българска браншова камара „ПЪТИЩА“ е сдружение с нестопанска цел, обединяващо фирмите в пътно-строителния бранш. През изминалите месеци камарата и нейните членове неспирно защитаваха своята дейност пред държавните институции. Бяха проведени редица срещи с представители на Министерски съвет, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“. Неколкократно алармирахме за положението, в което бе поставен пътния бранш, а именно липса на разплащания от страна на държавата, за вече извършени дейности.
След активен диалог беше постигнато съгласие между компаниите и възложителя, в лицето на Агенция „Пътна инфраструктура“ за подписване на споразумения за предсрочно прекратяване на договорите за Текущ ремонт и поддържане на Републиканска пътна мрежа. Разписани бяха срокове и ангажименти за разплащане на вече извършени и текущи дейности, но постъпки за спазване на тези договорености все още няма.
През последните два месеца Управителния съвет на ББК „ПЪТИЩА“ ежедневно провеждаше срещи за намирането на изход от ситуацията. Изпратихме писмо с настояване за среща с финансовия министър г-н Асен Василев и регионалния министър г-н Гроздан Караджов и очакваме потвърждението и. На 17 февруари 2022 г. отново изразихме своето безпокойство към правителството, като изпратихме писмо до министър-председателя, финансовия министър, регионалния министър и до председателя на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание, в което сигнализирахме, че в Закона за бюджета на Република България за тази година не са предвидени средства за разплащане на поетите ангажименти. Алармирахме и за липсва възможността фирмите да ползват и други финансови инструменти, като факторинг и цесии на задълженията.
Българска браншова камара „ПЪТИЩА“ е силно обезпокоена, подобно безотговорно поведение и неглижиране договореностите, застрашава възможността за адекватно изпълнение на споразуменията за Текущ ремонт и поддържане. Обезпечаването на дейността без финансов ресурс е невъзможно и създава реална опасност за изпадането в колапс на Републиканската пътна мрежа, което неминуемо ще доведе до икономически последици за страната.
УС на ББК „ПЪТИЩА“ адмирира обявените планове на министъра на регионалното развитие и благоустройството г-н Гроздан Караджов за ремонт на над 3000 км. от пътната мрежа на Република България. Същевременно обявените планове не кореспондират с действията на възложителите, а именно неспазването на поетите ангажименти за вече извършени дейности.
В заключение УС на ББК „ПЪТИЩА“ изразява своята категорична готовност за продължаване на диалога и решаване на възникналите проблеми. През годините компаниите са доказали своята експертиза и ББК „ПЪТИЩА“ ще защити с всички законови способи интересите на своите членове.
Моля, подкрепете ни.