Реклама / Ads
6| 10669 |01.04.2023 НОВИНИ

Пазарът започва да слага на мястото им „продавачите на страх“ за цените

.
Източник: БГНЕС
Докато служебни министри борят цените с непазарни идеи като таван на надценките и с платформа за цените на храните, пазарът си работи и поставя „спекулантите“ на мястото им.
 

Двама известни български икономисти илюстрираха това в коментари за слънчогледа и олиото.   

 

"Слънчогледовото олио ще поевтинее още", прогнозира Лъчезар Богданов.

 

"Как изобщо някой повярва на продавачите на страх миналата пролет, които вещаеха дефицит и цена от 10 лева за бутилка? Видяхме дори бой за олио на промоция. Година по-късно производители на слънчоглед искат ограничаване на конкуренцията и държавна помощ.

 

Не че не сме свикнали точно най-големите бизнеси да са най-гласовити, и често – особено успешни – в състезанието за субсидии, пише икономистът в профила си във Фейсбук. И посочва някои факти, които оборват смешния плач за държавни помощи:  

 

-  България е вторият най-голям производител на слънчоглед в ЕС – малко след Румъния, и пред Франция и Унгария. Делът на България в общото производство в ЕС през 2022 г. е 22.5%.

 

-  Средният добив на площ през 2022 г. е по-висок от средния за последните 15 години;

 

- България е на 2-ро място в света по износ на слънчоглед в света през 2021 г. и 2022 г.;

 

- През 2022 г. износът на слънчогледово олио нараства с над 116% (повече от двукратно) спрямо 2021 г., или с близо 760 милиона евро! Българските преработватели са изнесли олио на стойност над 1.4 млрд. евро през миналата година;

 

Така  България се изкачва на 2-ро място в света по износ на олио след Турция (за Украйна и Русия, които са големи износители, няма данни).

 

"Нито слънчогледът, нито олиото ще „свършат“, още по-малко ще има цени по 7 лева бутилката. Нито трябва да има високи цени на олиото в магазините, нито се налагат (допълнителни) субсидии", категоричен е Лъчезар Богданов.

 

Колегата му Георги Ангелов също коментира особеностите на българския слънчогледов пазар, посочва Сега.

 

Той отбелязва, че на правителствения справочен сайт за цените на храните данните са доста странни и липсва нещо много важно - развитието на цените на международните пазари.

 

Експертът дава пример с олиото - в държавния сайт са сложили цена на едро от комисията по стоковите борси, която няма нищо общо с реалността, и някаква измислена цена на дребно, по която никой не купува. 

 

"Олиото е борсова стока и има международна борсова цена на едро. Борсовата цена рязко се качи миналата пролет - пикът бе в средата на март, след което значително падна през лятото и продължава надолу.

 

В момента олиото на едро на международния пазар е по-евтино отколкото преди началото на войната в Украйна. Нещо повече, цената е най-ниска от края на 2020 г. насам (около 1 долар за литър)", подчертава Георги Ангелов. 

 

Тези данни са важни, защото позволяват да се види накъде вървят международните цени и дали вътрешните цени се движат в правилната посока или нещо изкривява пазара, обяснява икономистът.

 

И добавя, че правителството трябва да  си отговори защо са толкова високи цените на едро на нашата стокова борса.

 

Все пак, макар и с голямо закъснение, поевтиняването на олиото на международните пазари вече се отразява и на вътрешния пазар на дребно. В супермаркетите се появиха промоции на цена под 3 лева за литър.

 

Пазарът наказва "продавачите на страх", които миналата година се опитаха да предизвикат изкуствен дефицит, за да напомпат цените. Георги Ангелов обяснява как:

 

"Представете си производител или търговец на слънчоглед или олио, който миналата година можеше да продава на високи цени, но вместо да продава и да печели, решава да напълни склада и да изчака още по-висока цена.

 

Точно тези спекуланти сега се оплакват от конкуренция и ниски цени. Миналата година руските тролове във фейсбук и други клакьори вещаеха, че Европа ще умре от глад и студ през зимата и цените само ще растат. Някои повярваха и се запасиха с няколко бутилки от скъпото олио, други напълниха цели складове. Е, и едните, и другите вероятно повече няма да вярват на брътвежите на троловете. Така че поне едно полезно нещо ще излезе от цялата ситуация", обобщава икономистът.

 




Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 3094 |30.03.2023 Два дни до вота: Започва превозването на бюлетините за вота . 16| 4892 |29.03.2023 Започва ли контраофанзива? Украйна удари Мелитопол с американска мобилна реактивна система M142 "Хаймарс" . 5| 3229 |28.03.2023 Иван Шишков: Започват проверки на АМ ”Хемус” по искане на прокуратурата . 1| 3043 |27.03.2023 БАБХ започва проверки на яйца, козунаци и агнешко

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads