0|
12149
|15.04.2009
НОВИНИ
EK: Печалбата от трафик на хора - огромна, положението – най-тежко в България
Популациите на развиващи се страни като България и Молдова са най-уязвими. Тези страни са измежду най-бедните в Европа, се казва в доклад на ЕК. Българските власти не се борят адекватно срещу легализацията на средствата от тези престъпления, установява Комисията.
Печалбите от трафик на хора надвишават тези от наркотрафик според последния доклад на ЕК, пише днес американското списание Epoch Times. Според статистиката на УНИЦЕФ 1.2 милиона хора годишно стават жертви на трафик. ЕС прие предложения за по-строги закони срещу извършителите, дори в случаи, когато престъпленията не са извършени в родната им страна. Властите ще могат да употребяват техники и методи като тези, използвани в борбата с организираната престъпност, например подслушване на телефони. Съгласно предложенията страните-членки на ЕС ще вземат мерки към клиентите на жени, принудени да проституират. Те също ще носят наказателна отговорност. Стотици хиляди стават жертви на трафик в Европа всяка година. Според данни на Международната организация на труда, 98% от жертвите на трафик с цел сексуална експлоатация са жени.
Най-застрашени са популациите на бившите комунистически страни в Централна и Източна Европа. Според експерти трафикантите в този регион печелят милиони евро. След падането на соц.-режимите много от тези страни капитулираха поради липса на пазарна икономика. Популациите на развиващи се страни като България и Молдова са най-уязвими. Тези страни са измежду най-бедните в Европа. “България допринася значително към трафика на хора и не успява да противодейства адекватно,” признава Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба по време на форум за трафика на хора в София на 7 април. Според доклад на фондация РискМонитор над 10 000 души в България стават жертви на трафик годишно и съответната печалба възлиза на 1.3 милиарда евро. “Българските власти не се борят адекватно срещу легализацията на средствата от тези престъпления,” заяви Александър Караянис, заместник-посланик на САЩ. “Над 80% от българите нямат доверие в съдебната система и считат, че тя защитава политически и икономически интереси. Това изкривява разбирането им за справедливи съдебни процеси.” Караянис препоръча конкретни мерки, като докладване за банкови преводи на суми над 20 000 щатски долара и сътрудничество между съответните банки и институции. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads