Петър Илиев нанесе тежък удар на ИТН, вместо да се оттегли
"Плагиатството е вид измама, поради което е смятано за тежко нарушение на научноизследователската етика, недопустимо като деяние и поведение на член на академичната общност", е констатирала етичната комисия. В своето становище те обръщат внимание и на факта, че след началото на проверката се появи второ издание на книгата с 80 страници по-малко.
Копираните текстове са от дисертацията "Парламентарен контрол" на доцент д-р Наталия Киселова, преподавател също в СУ.
Комисията се състои от 10 члена: преподаватели, студент и човек от администрацията.
Часове по-късно Петър Илиев реагира остро на становището на комисията и оспори нейната легитимност. В Туитър то написа: „Оруеловата "1984" се е пренесла през 2021 г. в Храма на науката, като инструмент за отстраняване на неудобни учени и преподаватели. Дали политическата и "чрезвичайна" целесъобразност не е започнала по болшевишко-комисарски начин да господства над върховенството на закона?“
Прав е: неговата поява, възход и устрем към висок пост във властта напомнят именно „болшевишко-комисарския“ начин за придобиване на важен пост.
Илиев заяви също, че в комисията има човек от „Демократична България“, което е повлияло на решението. Става дума за доц. д-р Боряна Мусева, която обаче едва ли би могла да накара всички девет членове да се съобразят с нейното мнение.
Според правилата на Софийския университет, ако преподавател е уличен в плагиатство, това е основание за дисциплинарното му уволнение. Казусът вече е в Юридическия факултет, който ще трябва да формира комисия, която да се произнесе.
Илиев напада, но така и не казва нито дума за плагиатстваните текстове в размер около 90 страници. Оказва се че е преписал дори с допуснатите в оригиналния материал грешки. Няма извинение, нито смирение пред неприятното изобличение.
Петър Илиев нанесе по-големи щети на „Има такъв народ“, отколкото всичките опоненти на партията през последните месеци, взети заедно. Не е изключено той да е заблудил ръководството на партията за проблема с плагиатството, защото иначе оттам едва ли биха го защитавали с такава увереност, с каквато го сториха няколко пъти.
Изненада. След решението на етичната комисия от ИТН продължиха да защитават Петър Илиев. Главният въпрос за тях бил: Защо точно сега излиза това решение? Сякаш има значение, когато е доказано, че си изплагиатствал, кога точно ще бъдеш разобличен!
Илиев пропусна момента да избави всички от изключително конфузното положение, като се оттегли сам – от университета и партията, която му даде доверие.
Витали Роник
Моля, подкрепете ни.