Петима евролидери настояха за удвояване на усилията за оказване на военна помощ на Украйна
"Олаф Шолц, Мете Фредериксен (Дания), Петър Фиала (Чехия), Кая Калас (Естония) и Марк Рюте (Нидерландия) заявиха в статия, публикувана във в."Файненшъл таймс": "Трябва да удвоим усилията си, за да гарантираме, че подкрепата ни ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо".
"Украйна не разполага с достатъчни количества артилерийски боеприпаси. Ангажиментите за военна подкрепа рискуват да не отговарят на нуждите на Киев", уточняват те.
Ето защо лидерите настояват "приятелите и партньорите на Украйна да се ангажират отново с дългосрочна и устойчива военна подкрепа за Украйна като споделена европейска отговорност".
Изявлението идва в момент, в който някои страни от ЕС, начело с Германия, през последните седмици многократно коментираха, че държавите членки могат да направят повече по отношение на военната помощ за Украйна.
В ход е и оценка на приноса на всяка страна членка, а утре в Брюксел ще се проведе среща на върха на 27-те страни членки относно финансовата подкрепа за Киев.
Очакват се задълбочени дискусии за намиране на компромис с унгарския министър-председател Виктор Орбан, който през декември наложи вето върху отпускането на 50 млрд. евро европейска помощ за Киев за четири години.
"В началото на миналата година ЕС се ангажира с амбициозна цел: до края на март 2024 г. да достави на Украйна един милион артилерийски снаряда. Суровата реалност е, че не сме постигнали тази цел", посочват правителствените ръководители в статията на "Файненшъл таймс".
"Това, което е спешно сега, е да се изпратят боеприпаси и оръжейни системи, включително гаубици, танкове, дронове и системи за противовъздушна отбрана, от които Украйна толкова спешно се нуждае на терен. Веднага", отбелязват те.
Трябва да се проучат всички възможности: "даряване на съществуващи запаси или съвместно закупуване на боеприпаси чрез нашите отбранителни индустрии", предлагат лидерите.
Моля, подкрепете ни.