Д-р Пламен Димитров: Ако 30% конструктивни негласуващи българи се вдигнат, ще пометат всичко негативно в политиката
„Поканихме 1325 души от цялата страна да отговорят само на един единствен въпрос: „Как се чувствате в тази предизборна ситуация?“.
Отговорите обособихме в четири групи според най-честата повторяемост на мненията“, обясни той.
Проучването е направено в периода от 10 септември до 2 октомври 2024 г. като голяма част от отговорите попадат в повече от една група.
В първата група попадат тревожно-депресивните възприятия – хората се тревожат за бъдещето си, изпитват несигурност, страх и отчаяние. 75% от отговорите на анкетираните попадат в тази група.
Във втората група влизат висцералните усещания – това са усещания, които имат физическо изражение. Пламен Димитров даде пример с изразите „гнус ме е“, „изпитвам отвращение“ и „политическата система се омърси“. 61% от отговорите на анкетираните попадат в тази група.
В третата група са агресивните – хора, които изпитват гняв и ярост, както и тези, които смятат, че трябва да накажат някого. 40% от отговорите на анкетираните попадат в тази група.
„А в четвъртата група са описани случаите на хора с градивни преживявания, колкото и странно да звучи. На 25% от хората им е интересно какво ще стане след поредните избори и се опитват да гледат оптимистично. Те казват: „Надявам се“. Вярват, че може нещо да се помени“, посочи още психологът.
Той поясни, че през годините са правили и други проучвания на нагласите на българите, които показват, че около 30% от негласуващите българи живеят конструктивно с високо ниво на различни постижения в кариерата си.
„Те имат стремежи, креативни са и помагат на хората около тях да се развиват. Това е вълшебната алтернатива, която изчаква „да мине мръсната вода“, както казва един от участниците в допитването“, каза още Пламен Димитров.
Психологът смята, че ако тези 30% се мобилизират, те биха помели всичко негативно на политическия терен. „Това са хора, които имат високи очаквания и искат да участват във формирането на всички политики“, поясни той
Моля, подкрепете ни.