Той се провежда под мотото "Да направим Европа по-силна: свързване на Севера и Юга". Форумът в Дубровник събра държавните глави на Литва, Полша, Словения, Унгария и Хърватия, както и представители на изпълнителната власт на Австрия, Чехия, Естония, Латвия, Румъния и Словакия, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.
Според президента Плевнелиев трябва да се търсят нови ефективни начини на сътрудничество в сферите на енергетиката, транспорта, дигиталните комуникации и търговията, ако искаме държавите на Черно, Адриатическо и Балтийско море да се развиват в стабилен, демократичен и проспериращ регион и да имат силен глас в ЕС.