Почина най-високопоставеният предател на комунистическия лагер, бивш шеф на ”Секуритате”
За смъртта му съобщи Роналд Ричлак, неговият съавтор на излязлата през 2013 г. книга "Дезинформацията: Бивш шпионин разкрива тайни тактики за подкопаване на свободата, натиск срещу религията и насърчаване на тероризма". Той казал пред радио "Свободна Европа", че Пачепа е починал на 14 февруари в болница, без да уточнява къде точно в САЩ.
Няма официално съобщение за смъртта на Пачепа. Ричлак е научил за това от дългогодишната му съпруга. Предишния ден е разговарял с бившия генерал. Тогава вече той е бил в тежко състояние.
Пачепа се присъединява към Секуритате през 1951 година и бързо израства в йерархията. Той стига до генералски чин и става съветник на диктатора Николае Чаушеску.
След като бяга в САЩ, той получава политическо убежище от президента Джими Картър. Започва нов живот с фалшива самоличност и правителствена охрана. Налага му се два пъти да сменя идентичността си, тъй като новото му име е разкрито. Появиха се публикации, според които Чаушеску е предлагал 1 милион долара награда за информация, която може да доведе до залавянето или убийството на предателя.
През 1987 г. Пачепа публикува мемоари със заглавие "Червени хоризонти: хрониките на един комунистически шпионин", която е преведена на румънски и в Румъния започват да се разпространяват контрабандни копия.
Година по-късно книгата се превръща в радио сериал, който е излъчван от румънската служба на радио "Свободна Европа".
През декември 1989 г. Румъния е обхваната от масови протести, Чаушеску е арестуван и разстрелян след произнесена набързо присъда от извънреден трибунал. По време на процеса са били четени откъси от мемоарите на Пачепа.
"Както и да го гледаме, неговата книга "Червени хоризонти" допринесе за демаскирането на голямата лъжа. След като обръща гръб на диктатурата, на която е служил, той става непримирим противник на комунизма", казва Владимир Тишманеану, политолог от Университета в Мериленд, в коментар за румънската служба на радио "Свободна Европа".
През 2009 г. Пачепа издава книга със спомени, озаглавена "Лице в лице". Тя включва серия от интервюта с румънския журналист Лучия Лонгин.
През 2013 г. Пачепа и Ричлак издават книгата "Дезинформация", в която описват как КГБ и тайните служби на другите комунистически страни са работили за разпространението на дезинформация и как са "пробутвали" фалшиви новини в западни медии. В книгата Пачепа разказва как Съветският съюз дирижира в продължение на десетилетия антиизраелска и антиамериканска пропаганда в Близкия изток. Според него част от резултата е и днешният ислямистки тероризъм.
"Преди да напусна Румъния завинаги през 1978 г., "Секуритате" беше изпратила около 500 агенти под прикритие в различни мюсюлмански страни. Повечето бяха духовни служители, инженери, доктори, учители", казва Пачепа в едно от малкото си интервюта пред Радио Свободна Европа през 2013 г.
Пачепа си спомня, че е получил инструкции от Съветския съюз. В тях са били описани първите дезинформационни кампании, още от времето на царска Русия. "Царският антисемитизъм в Русия доведе до погроми срещу евреи. Нацисткият антисемитизъм доведе до Холокоста. Съветският антисемитизъм създаде съвременния международен тероризъм", казва той пред РСЕ.
Години след бягството си на Запад, той обяснява, че сред основните причини за решението му е получена от Чаушеску заповед да убие ръководителите на румънската служба на радио "Свободна Европа".
Първият брак на Пачепа в Румъния приключва още преди бягството. В САЩ той остави след смъртта си втора съпруга и пораснала дъщеря.
Моля, подкрепете ни.