Пожарите са в затишие, но до дни може да стане страшно. Доброволец говори пред ФрогНюз

Пожарите в момента са в затишие, не са напълно потушени. На няколко места има тлеещи огнища, които не се знае колко са големи. При силен вятър и след няколко горещи дни те лесно могат да се разгорят отново.
Такава е ситуацията и в Рила, и в Пирин. Днес няма драматична обстановка, но след два-три сухи дни не се знае откъде отново ще пламне.
„Бях на терен в Рила. Пожарът там беше труден за овладяване – не заради високи пламъци или зрелищни кадри, а защото гори торфен слой под земята – около 50 см. Това може да се изгаси само с изкопаване или много вода, което е почти невъзможно, защото пожарът е на билото на планината“, разказа Тодор Грозданов.
Според него, основната версия за възникването на пожара е мълния. „Релефът е такъв, че там няма туристически пътеки, няма пасища, не ходят хора. Това е природен парк – най-вероятната причина е естествена“, казва той.
Проблемът е, че това огнище вече е пламвало – първо на 14 юни, след това беше потушено, но две-три седмици по-късно отново избухна на същото място. Затова опасността остава съвсем реална.
Оборудване и подготовка
„Имаме добро ниво на оборудване, но то се амортизира – гори, къса се, поврежда се. Затова организираме кампании за набиране на средства. Никой от нас не отива на терен без нужната екипировка – не можем да си позволим да поставим под риск нито един доброволец“, категоричен е Грозданов.
Координация с институциите
„С Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ координацията е отлична. Когато имат нужда от нас, звънят и ние се включваме веднага. Работим рамо до рамо с професионалистите, под тяхно ръководство“, обясни още той. По думите му, доброволните формирования в страната работят добре и с общините, към които са прикрепени.
Има ли нови доброволци?
„Да, през последните 2-3 години интересът расте. В София всяка година приемаме нови хора, които минават обучение. Само тази събота и неделя завършва обучението на последната ни група – 12 човека. Всеки може да се включи – информация има на сайта на Националната асоциация на доброволците и на този на пожарната“, обясни той.
Колко подготвена е България за мащабни бедствия?
„Смея да кажа, че нашата пожарна е на високо ниво – като умения, подготовка, координация. Да, има нужда от още техника, но при горски пожари няма държава, която може да се справи сама при мащабен инцидент. Затова има европейски механизъм за гражданска защита. Само преди десетина дни в България имаше десетки пожари едновременно – и се справихме. В други страни, като Гърция, редовно се вика международна помощ. Това не е слабост, а реалност – природата няма граници“, заключи доброволецът.
Констанца Илиева
Моля, подкрепете ни.





