POLITICO: Следващият топ дипломат на Европа е готов да бъде недипломатичен
Идеята бе подкрепена от френския президент Еманюел Макрон, а Меркел планираше да я прокара по време на среща на Европейския съвет в Брюксел.
Калас не беше съгласна.
„Съвет на какво?“ попита тя пред всички лидери на ЕС, според двама дипломати. Путин, подчерта тя, не може да бъде доверен и не трябва да бъде нито угоден, нито успокояван.
„За какво е това?“ повтори Калас, като можеше да разчита на подкрепата на няколко други източноевропейски държави. Меркел, неспособна да реализира плана си без поне неохотното съгласие на колегите си, отстъпи. Докато германската канцлерка напускаше стаята, Макрон беше в недоумение, че нов лидер от малка държава от ЕС е посмял да унижи Меркел, която по това време беше основната фигура в блока.
Според един дипломат, френският президент се обърнал към Калас и, намеквайки че може да срещне критики, я попитал: „Ще бъдеш ли все още премиер утре?“
Три години по-късно, именно Меркел трябваше да отстъпи, а Калас получи повишение. На 1 декември Калас стана висок представител на ЕС по външните работи и политиката за сигурност, което я прави водещ дипломат на блока.
Номинацията й през юни от колегите й от ЕС, включително Макрон, не беше без предизвикателства. Тя ще трябва да балансира интересите на 27-те държави от ЕС, всяка от които традиционно има право на вето по въпросите на външната политика. С репутацията си на една от най-големите русофобки в Европа, Калас — която отказа да даде интервю за тази статия — ще трябва да преодолее широко разпространеното схващане, че тя ще бъде ръководител по външната политика с един-единствен приоритет.
Работата на Калас ще бъде свързана с намирането на баланса в интересите на ЕС, въпреки че тя няма много ограничения по отношение на външната политика, когато става въпрос за собствената й държава. Естония, малка страна, но с висока амбиция в геополитическата сцена, вече е пионер на източноевропейския подход към Русия.
Превод и редакция: ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.