"Политико": Румънският президент да не кандидат за шеф на НАТО - това искат повечето страни в алианса
Откакто обяви кандидатурата си през март, румънският лидер успя да получи подкрепа от една-единствена държава в групата от 32 страни членки - Унгария, която миналата седмица заплаши да се откаже от участие в някои операции на НАТО. Словакия все още не е взела решение, но всички останали държави показаха подкрепа за явния фаворит – нидерландския министър-председател Марк Рюте, отбелязва „Политико“. Това обаче не е достатъчно за Рюте, тъй като той се нуждае от подкрепата на всички членове на Алианса, за да поеме поста от Йенс Столтенберг, чийто мандат изтича в началото на октомври.
Притесненията са, че ако Йоханис не се откаже скоро, търсенето на следващия генерален секретар на НАТО рискува да се превърне в част от задкулисните маневри за заемане на висшите постове в ЕС след европейските избори на 6-9 юни, изтъква изданието.
Обикновено борбата е за председател на Европейската комисия и на Европейския съвет, както и за поста ръководител на дипломацията на ЕС и за ресорите в Европейската комисия. Сега към това се добавя и поста шеф на НАТО, пише „Политико“.
„За първи път НАТО е част от пакета. Официално не е, но неофициално е", посочи служител на ЕС, пожелал анонимност.
Кабинетът на Йоханис отхвърли твърденията, че върху него е оказван натиск да напусне надпреварата. „Няма такъв натиск по отношение на оттеглянето на кандидатурата. Това е официалният отговор на президентската администрация", коментираха от офиса му в имейл до „Политико“.
Според източници от ЕС, пожелали анонимност, за да говорят пред „Политико“ по деликатната тема, Йоханис се е договорил с ключови съюзници да се откаже от надпреварата за членство в НАТО до началото на юни, или един месец преди срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
По-рано този месец Йоханис се срещна в Белия дом с американския държавен глава Джо Байдън, който вече подкрепи Рюте.
Моля, подкрепете ни.