Получаваме 6% от 300 млн. за наводненията от Брюксел
България ще получи 6 на сто от стойността на щетите от наводненията като помощ от Брюксел. Това съобщи пред Дарик вицепремиерът и министър по управление на европейските фондове Илияна Цанова.
Сумата от 300 млн. е цялата сума на щетите. Ние ще получим около 6% от тази сума като компенсация от Фонд "Солидарност". Надяваме се това да стане в следващите 3 месеца", обясни Цанова. Според нея политическите коментари дали постигнатото при последното й посещение в Брюксел е "провал" или "успех" не могат да бъдат оборени с експертни аргументи, но времето ще покаже истината. Работи се по възстановяване на плащанията по спрените оперативни програми, допълни Цанова.
"По принцип разходите за плащане на изпълнението на оперативните програми са заложени в държавния бюджет от началото на тази година. Очакванията са обаче, че и приходи от ЕК ще идват, така че ние да останем само с нашето самоучастие. Това, което се случи - спирайки плащанията, останахме в ситуация, в която не можем да извършваме реално плащания по системата. Задължени сме по бюджет да осигурим това финансиране, така че да можем да плащаме, да обработваме документацията. Това е национално отговорно решение и за мен беше огромна грешка, че въобще спряха тези плащания през февруари. Ако те не бяха спрени, нямаше да сме в тази ситуация на риск от загуба на средства и основната причина за това са спрените плащания", заяви вицепремиерът. Цанова изрази надежда, че 2014 г. няма да е нулева за всички нови оперативни програми.