Потенциален носител на живот открит в симулирани условия на атмосферата на Венера

Става въпрос за пептидна нуклеинова киселина (PNA) — структурен родственик на ДНК, която остава стабилна в 98% разтвор на сярна киселина при стайна температура в продължение на две седмици. Изследването е публикувано в списание Science Advances, съобщава Kaldata.com.
За разлика от земния живот, който разчита на водата, предложената венерианска форма би могла да използва корозивната киселина като разтворител.
„Общоприето е, че концентрираната сярна киселина унищожава всички органични вещества. Но ние доказахме, че това не е напълно вярно“, коментира водещият автор на изследването д-р Януш Юранд Пиентковски от Вроцлавския технологичен университет.
Идеята, че живот може да съществува в толкова екстремни условия, е обсъждана и по-рано от научната общност, особено след откриването на фосфин и амоняк в атмосферата на Венера – вещества, които на Земята са свързани с биологична активност. Новото изследване доразвива тези спекулации, като предлага молекулярна основа, върху която би могла да се изгради алтернативна форма на живот.
„Ако PNA — молекула, подобна на ДНК — може да оцелее в такива условия, това е наистина невероятно“, казва съавторът на проучването д-р Уилям Бейнс от университета в Кардиф. „Това може да бъде ключът към разбирането как би изглеждал животът в други части на Вселената.“
Изследователите обаче отбелязват, че при температури над 50°C PNA губи стабилността си. А температурата в облаците на Венера варира между 0°C и 100°C. Следващата цел на екипа е да създаде полимер, устойчив на киселина в целия този температурен диапазон, който би могъл да действа като „ДНК за извънземен живот“.
Моля, подкрепете ни.





