Потвърдиха 25-годишната присъда на ченгето убиец Менашки
С първоинстанционния съдебен акт той е осъден да заплати на бащата на пострадалата 150 000 лв. обезщетение за претърпени неимуществени вреди от непозволено увреждане, ведно със законната лихва, както и 2000 лв. за имуществени вреди - сторените разходи за погребение на починалата. Менашки трябва да заплати на втори пострадал при инцидента 20 000 лв., обезщетение за претърпени неимуществени вреди от непозволено увреждане, ведно със законната лихва, постановиха от съда.
С присъда от 5 март 2013 г. Окръжен съд – Бургас призна Менашки за виновен в това, че на 3 септември 2012, около 00:50 часа, до хотел в курортен комплекс „Слънчев бряг” умишлено е убил Мария Златанова чрез пробождане с нож в сърцето, като убийството е извършено с особена жестокост и предумишлено. Той е признат за виновен също в това, че на 3 септември 2012 г. около 00:50 часа, до хотел в курортен комплекс „Слънчев бряг”, чрез пробождане с нож в дясната предмишница, довело до прерязване на вени и частично нараняване на артерия, е причинил на друго лице, средна телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето, временно опасно за живота.
Подсъдимият е признат за виновен и за това, че на 3 септември 2012 год., в квартирата си в град Бургас, е държал боеприпаси - 8 патрона, без да има за това надлежно разрешение по ЗОБВВПИ. След извършената проверка по делото Апелативен съд – Бургас отхвърли претенциите на Менашки и неговия защитник. Според въззивния анализът на доказателствата води до извод, подсъдимият да се е намирал в относително спокойно състояние при и след вземане на решение за извършване на убийството, както и след неговото осъществяване. Планирал е добре деянието си и е бил убеден, че няма да бъде разкрит.
Съдът коментира като несъстоятелна защитната теза на подсъдимия, че не е извършил престъплението с особена жестокост. За това се съди по броя и начина на нанасяне на ударите, по факта, че не е преустановил действията си при писъците на жертвата от ужас. „Въпреки това е осъществил деянието, тъй като е целял и искал настъпването на противоправния резултат – смъртта на пострадалата, за да си отмъсти и да я накаже“, посочва съдът.
Апелативен съд – Бургас намира, че доказателствата оборват и неговата теза да е бил провокиран от пострадалите с думи или действия преди извършване на деянието. Въззивният съд приема като необосновано възражението на Менашки да е малозначително второто деяние, за което е признат за виновен – държане на боеприпаси без съответното разрешение, които не са предназначени за законно притежавано от него лично оръжие.
Втората съдебна инстанция приема съображението на Окръжен съд – Бургас, че наказание под предвидения в закона минимум би било неоправдано и явно несправедливо, няма да допринесе за превенция на подсъдимия и спрямо обществото, нито би удовлетворило очакванията за справедливост. Като има предвид утежняващите отговорността му обстоятелства – начина на умъртвяване на жертвата, страданията й, трайността на престъпния умисъл и проявената престъпна упоритост, липсата на провокация за тези действия, негативните характеристики на подсъдимия и причините за дисциплинарното му уволняване от работа, съдът установява, че той е личност с висока степен на обществена опасност. С тези аргументи Апелативен съд – Бургас намира за правилен извода на решаващия съд, че за първото престъпление следва да се определи на Менашки наказание доживотен затвор, което предвид института на провеждане на процеса - съкратено съдебно следствие, следва да се замени с 25 години лишаване от свобода.
Моля, подкрепете ни.